Sanat objesi olarak kitap ve alternatif fotoğrafçılık teknikleri kullanılarak sanatçı kitabı tasarlanması
The book as an art object and designing an artist book by using alternative photography processes
- Tez No: 469218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Salt metnin ya da yazılı bilgini ötesinde, kitap formuyla birlikte tasarlanan, tipografinin kağıtla ve gözle, baskı kalitesinin elle buluştuğu sanatçı kitapları kitap formuna yeni bir bakıştır. Sayısal bilgiyle yetinmeyen, fiziksel bilgiyi de barındıran kitabın bu yeni hali, fiziksel bir yapı olarak tasarlanarak kullanıcısına sunulur. Okuyucunun metin okuyucusu olmadığı, kitabın formunu, tipografisini ve malzemesini de okuyabildiği sanatçı kitapları, bilgiyi aktarmakla yükümlü klasik kitap algısından farklı olarak doğrudan bir sanat objesidir. Bir okuyucu olarak değil bir kullanıcı olarak kitap formunu başlı başına bir deneyim olarak yaşamak isteyen alıcılar var oldukça sanatçı kitapları üretilmeye değer olacaktır. Bu nesnel ve fiziksel değerleri, yüzyılların belirlediği estetik gerçeklikleri yeni malzeme ve biçimlerle sunan sanatçı kitapları varlıklarını sürdürmeye ve yayılmaya devam edeceklerdir. Bu tez çalışmasında birinci bölümde kitabın kökeni ve kelime anlamına değinilmiştir, İkinci bölümde kitabın tarihsel süreçteki değişimi ve endüstri devrimi sonrası konumu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde kitabı oluşturan elemanlar, kitabın yapısı ve kitap üretim şekillerinden bahsedilmektedir. Dördüncü bölümde kitabın formu ve ona kazandırdıkları incelenmiş, kitabın formu yardımıyla kurmuş olduğu iletişim gücü konu edilmiştir. Beşinci bölümde kitabın yeni hali ve sanat nesnesi olarak durumu irdelenmiştir. Bu bölümde sanatçı kitaplarının geçmişi bugünü ve geleceği irdelenmiştir. Altıncı bölüm bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular ve bu kazanımlar ile yapılan uygulama önerisini konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
The artist's books, which are designed together with the book form, the typography with the paper and the eye, the quality of the print that is meet with hand, is a new look into the book form beyond the text only document and written information. This new version of the book, which does not suffice only with digital information but also contains physical information, is presented to the user designing as a physical structure. The artist books, where the reader is not a text reader, can also read the form, the typography and the material of the book, is a direct object of art as opposed to the classical book sense of responsibility to convey knowledge. As long as there are customers who want to experience the book form as an experience on their own, rather than as a reader, artist books will be worth producing. The artist books that present these objective and physical values and the aesthetic realities that have been determined for centuries with new materials and forms will continue to expand and continue to exist. In the first chapter of this thesis study, the origin of book and its word meaning are mentioned. The second chapter focuses on the historical change of the book and its position after the industrial revolution. The elements forming the book, the structure of the book and the forms of book production are mentioned in the third chapter. In the third chapter, the elements forming the book, the structure of the book and the forms of book production are mentioned. In the fourth chapter, the form of the book and its contributions to the book are analyzed and the communication power that the book has established with the help of the book's form has been discussed. In the fifth chapter, the new situation of the book as an art object has been examined. The past, the present and the future of artist books are studied in the sixth chapter. The sixth section deals with the findings of this research and the proposal for implementation with these achievements.