Şiirsel adalet
Poetic justice
  1. Tez No: 469219
  2. Yazar: MERVE BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. NECLA RÜZGAR KAYIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Şiirsel adalet, kötünün ilahi denebilecek bir şekilde cezalandırılıp, masum olana da hakkının teslim edilmesi olarak ifade edilir. Şiirsel adalet, aynı zamanda bir kişinin yaptığı herhangi bir kötülükten sonra aynı yolla kendisinin de zarar görmesidir. Örneğin, bir teröristin hazırladığı bomba ile ölmesi gibi. Bu konun sanattaki görünüşü daha çok sanat eserlerinin kayıp adaletin tecellisi biçiminde karşımıza çıkar. Sanat adaletin büyük ölçüde yerini bulduğu imgeler üretir. Adaletin tecellisi bazen bir doğa parçası, bazen bir mimari, bazen felsefi bir metin, bazen ise bir elma türü olarak karşımıza çıkar. Bu çalışma, tüm olumsuzluklara rağmen evirilmeyi, dönüşümü, irade ve inançla birçok durumun üstesinden gelebilmenin arayışındadır.
Özet (Çeviri)
Poetic justice is punished in such a way that the wicked may try the divine, the innocent is also referred to as the delivery of the right. Poetic justice is also the same way that someone is harmed after any evil that one has done. For example, a terrorist dies with a bomb he has prepared. The appearance of this subject in general comes out in the form of the artifacts of lost justice. Art produces imperatives that are found in great measure of justice. Transgression of justice sometimes comes as a piece of nature, sometimes an architecture, sometimes a philosophical text, and sometimes an apple. Despite all the negativities, this study is seeking to be able to come from many situations with evolution, transformation, will and belief. Key Words Poetic Justice, Transformation, Evolution, Will, Faith, Divine Justice