Psikolojik belirtilerin yordayıcısı olarak duygu dışavurumu ve ailesel kontrol
Expressed emotion and parental control as a predictor of psychological symptoms
  1. Tez No: 469250
  2. Yazar: DUYGU ÇAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada duygu dışavurumu ve anneden algılanan psikolojik ve davranışsal kontrolün sağlıklı üniversite örneklemindeki depresyon, kaygı, saldırganlık belirtileri ile genel psikolojik belirtisellik düzeyini yordayıp yordamadığı ve duygu dışavurumu ile anneden algılanan psikolojik ve davranışsal kontrol arasında ne tür ilişkilerin olduğu sorularına cevap bulunmaya çalışılmıştır. Araştırma örneklemi Hacettepe Üniversitesi lisans öğrencisi olan 378 kişiden oluşmaktadır. Amaçlar doğrultusunda katılımcılara Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete ve Buss-Perry Saldırganlık Ölçekleri, Kısa Semptom Envanteri, Ergenler için Kısaltılmış Duygu Dışavurum Ölçeği, Psikolojik Kontrol Ölçeği (Anne formu), Ebeveyn Bilgisi İzleme Ölçeği (Anne formu) ve Sosyodemografik Bilgi formu uygulanmıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak amacıyla uygulanan regresyon analizleri sonucunda duygu dışavurumunun ve anneden algılanan psikolojik kontrolün kişilerdeki depresyon, kaygı, saldırganlık belirtilerini ve genel psikolojik belirtisellik düzeyini anlamlı pozitif şekilde yordayabildiği; anneden algılanan davranışsal kontrolün kişilerdeki saldırganlık belirtilerini anlamlı negatif biçimde yordayabildiği bulunmuştur. Hiyerarşik regresyon analizleri sonucunda, üç yordayıcı değişken bir arada değerlendirildiğinde, depresyon belirtilerini üç değişkenin de anlamlı yordadığı, kaygı belirtilerini anneden algılanan psikolojik ve davranışsal kontrolün, genel saldırganlık belirtilerini anneden algılanan psikolojik kontrol ve duygu dışavurumunun ve genel psikolojik belirtisellik düzeyini duygu dışavurumunun anlamlı bir biçimde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze whether expressed emotion and psychological and behavioral control from mother predicts depression, anxiety, agression symptoms and the level of general psychological symptomatology in healthy university population or not. The sample consisted of 378 people from Hacettepe University undergraduate students. Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, Buss-Perry Agression Inventory, Brief Expressed Emotion Scale for Adolescents, Psychological Control Scale-Youth Self Report (mother form), What Parents Know: "Monitoring Scale (mother form) and demographic information scale were applied to the sample. In the regression, they were found that expressed emotion and psychological control from mothers significantly predict depression, anxiety, agression symptoms and the level of general psychological symptomatology at positive direction. Also, behavioral controls from mothers significantly predicts agression symptoms at negative direction. In hierartical regression analysis which all predictor variables are included, it wasfound that depressive symptoms are significantly predicted by all three variables. Anxiety symptoms were significantly predicted by psychological and behavioral control from mother. Agressive symptoms were significantly predicted by behavioral control from mother and expressed emotion. And finally, the level of general psychological symptomatology was significantly predicted by expressed emotion. At the end of the study, results were discussed in the light of the related literature.