Çocuk bakım elemanlarının bazı özellikleri ile sosyal sorun çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Amasya Çocuk Evleri örneği
Examination of the relationship between some characteristics of child care personnel and their social problem solving skills: Amasya Child Houses example
- Tez No: 469269
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ DEMİRÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmada çocuk evlerinde çalışan çocuk bakım elemanlarının bazı özellikleri ile sosyal sorun çözme becerileri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu araştırma Amasya Çocuk Evlerinde çalışan bakım elemanları ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“ Görüşme Formu”ve“Sosyal Sorun Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, araştırmaya katılan çocuk bakım elemanlarının tamamına yakını kadın, ortalama yaşları 31 ve büyük çoğunluğu evli ve lise mezunudur. 2/3'si çocuk sahibi olup ortalama 2 çocukları vardır. Aylık ortalama gelirleri 2000 TL olup yarısından fazlası kirada ikamet etmekte ve büyük bir çoğunluğu apartman dairesinde yaşamaktadır. Çalışma süreleri ortalama 3 yıl olup genellikle Aile Bakanlığı haricinde ve sosyal hizmet alanından uzak işlerde çalıştıkları ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılan çocuk bakım elemanlarının bazı özellikleri ile sosyal sorun çözme becerileri arasındaki ilişki incelendiğinde; çocuk bakım elemanlarının gelir, çalışma süresi, çocuk sayısı ve yaş durumu ile Sosyal Sorun Çözme Envanteri puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu, Sosyal Sorun Çözme Envanteri puanlarına göre incelendiğinde ise sosyal sorun çözme becerilerinin orta düzeyde olduğu sonuçları ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılan çocuk bakım elemanlarının çocuklara ilişkin vakalarda kullandıkları bilgi ve becerileri bakımından incelendiğinde ise çocuk bakım elemanlarının örnek vakalarda yapılması gereken işlem basamaklarına hakim olmadıkları, kendi bilgi ve becerilerinin kullanımına yönelik bir çabalarının bulunmadığı, vakalarda sorumluluk almadıkları, bilgiye kendi imkanlarıyla ve profesyonel olmayan yollarla ulaştıkları, bilgi paylaşımını ise daha çok kendi aralarında kurum çalışanları ile yaptıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between some characteristics of the child care personnel who work in the child houses and their social problem solving skills are examined. The examinations are performed with the care personnel who are employed at the Child Houses in Amasya due to the limitations with regard to time and opportunities. The“Interview form”and“Social Problem Solving Inventory”are used by the researcher as data collection tool. As a result of this study, it is found that nearly all the child care personnel are women, there are 3 men who are employed in child care, average age of the personnel is 31, most of them are married and high school graduated; with regard to their income status the average monthly income is 2,000 TL, over half of them live in rented house and most of them live in the apartment house, their average working duration is 3 years and usually they have worked in jobs irrelevant to Ministry of Family and social work field. Upon examining the characteristics of the child care personnel who are included in this study on relational basis; it is found that there is a significant relationship between the income of the child care personnel, working hours, number of the children, age status and Social Problem Solving Skill points, On the other hand point of child care personnel Social Problem Solving Inventory is medium level. Through examining the child care personnel who are included in this study with regard to knowledge and skills that they used in cases, it is found that they have no knowledge about the processes required to be performed for diversified cases, the only thing that they can do is to inform the house supervisor, they have no effort to utilize their own knowledge and skills, they get rid of any responsibility through throwing all the responsibility to the house supervisor, they reach the information through their own efforts and non-professional ways, they mostly conduct the information sharing between themselves and other employees of the institution.