Eşcinsel erkeklere yönelik ayrımcılığı yeniden üreten heteroseksist bakış
The heterosexist approach that reproduces the discrimination against homosexual males
- Tez No: 469268
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Heteronormativite, herkesin heteroseksüel olduğu varsayımını kabul eden ve bu varsayımı meşrulaştıran bir normlar bütünüdür. Dolayısıyla homofobiyi desteklemekte ve ikili bir cinsiyet sistemi yaratmaktadır. Sistem dışında kalan eşcinsel bireyler çeşitli stratejilerle maruz kaldıkları ayrımcılıklarla kimi zaman mücadele etme kimi zaman da bu ayrımcılıkları idare etme durumunda kalmaktadır. Bu araştırmaya katılan 7'si kadın 9'u erkek olmak üzere 16 heteroseksüel katılımcı ile heteronormativitenin etkinliği ve yol açtığı homofobi tartışılmaktadır. Diğer yandan 11 eşcinsel erkek katılımcının yaşamları boyunca heteronormatif bir düzende yaşadıkları zorluklar ve maruz kaldıkları homofobi paylaşılmaktadır. Araştırmanın amacı eşcinsel erkeklerin maruz kaldıkları ayrımcılıkları ve heteroseksizmin boyutlarını ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda ataerkil toplum yapısının işlerliğini anlatan Connell'ın hegemonik erkeklik modeli, erkekliğin kültürel olarak inşasına vurgu yapan Kimmel'in homofobi yaklaşımı ve eşcinsel erkeklerin hegemonik erkeklikle olan müzakerelerini anlatan Coles'un mozaik erkeklik kuramı, araştırmanın yol haritasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Heteronormativity is a system bearing and legitimating the presupposition that everyone is necessarily heterosexual. Therefore, it supports homophobia and accordingly creates a binary gender system. Homosexuals left out of this system have to cope with these gender-based discriminations through a variety of strategies including management strategies. The scope of heteronormativity and its homophobic results have been examined with 16 heterosexual participants, 7 females, 9 males. On the other hand, 11 homosexual male respondents have been interviewed to analyse the difficulties and homophobic experiences they have been enduring throughout their lives. The purpose of this study is to reveal dimensions of heterosexism and gender-based discriminations that homosexual male respondents have experienced. In this context, Connell's model of hegemonic masculinity which examines the operability of patriarchal society, Kimmel's approach on homophobia emphasizing cultural construction of manhood, and finally Coles' theory of“mosaic masculinity”revealing men's negotiations with hegemonic manhood constitute the road map of this research.