Doğalgaz iletişim hatlarında malzeme muayene uygulamaları
  1. Tez No: 46927
  2. Yazar: KAZIM AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, API 1104 standardı temel alınarak API5L ve ASME B 31.8 standartlarının yardımıyla BOTAS Bursa-Çan Doğalgaz İletim Hattı Kaynaklı imalat çalışmaları incelenmiştir. İncelemelerde API 1104 standardının gereği olarak, önce kaynakçı lar test edilmiş olup test parçalarının sırasıyla radyografik ve mekanik muayeneleri yapılmıştır.Daha sonra kaynak prosedür test leri gerçekleştirilmiştir. Kaynak prosedür testleri API 5L X60 ve API OL X6S malzemeleri üzerinde imalat, tie-in Cara bağlantı) ve tamir kaynakları olmak üzere üç değişik şekilde yapılmıştır. İlgili kaynak parametreleri ve tahribat lı test sonuçları tablolar halinde verilmiş tir. Tezde Doğalgaz iletim hattı imalat kaynaklarına ait radyografik muayene örnekleri ve hat kaynaklarındaki tipik hataların radyografik görüntüleri verilmiştir. Ayrıca imalat kaynaklarına ait, magnetik parçacık, sıvı penetrant testleri yapılmış, kaynaklı parçaların mikro ve makro yapı fotoğrafları çekilmiştir. İlgili parçalar üzerinde spektral analiz ve sertlik ölçümleri yapılmıştır. Bütün bu çalışma sonuçlarının API 1104 standardına uyduğu görülmüştür. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, welding and related works of BOTAS Bursa-Can Natural Gas Transmission Lines has been inspected in accordance with API 1104, API 5L and ASME B 31.8 standarts. In the Inspection, firstly, the welders were examined and welded pieces belongs to welder were tested respectively by radiographic and destructively according to API 1104. Secondly, the tests of welding procedure has been carried out. Welding Procedure tests were realized on the API 5L X60 and API 5L XB5 materials as production, tie-in and repairing welds. The related welding parameters and the results of the destructive testing were presented on tables. In the thesis, the radiographic examination samples (films) of natural gas transmission lines production welds and the radiographic image of the typical defects on the pipe-lines were showed. In addition, the magnetic particle testing and the liquid penetrant testing were realized on the production welds, macro and micro structure picture of the welded specimens were taken. The spectral analysis and hardness values were obtained on the related welded samples. It was observed that the results of above mentioned studies met API 1104. xiii