Dolgu duvarlı çerçevelerin davranışı
- Tez No: 46928
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKERİYA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Uygulamada, yapıların yatay yüklere, özellikle depreme göre hesabında, dolgu duvarlarının katkısı ihmal edilir. Gerçekte ise dolgu duvarlarının yapının rijitliğine katkısı oldukça büyüktür. Hesapta ihmal edilmeleri, daha çok; (1) hesap güçlüğünden, (2) güvenilir bir hesap metodu bulunamamasından kaynaklanır. Bu çalışma ile, bu konuda, bugüne kadar yapılmış çalışmalar gözden geçirildikten sonra, dolgu duvarlı çerçevelerin hiç değilse birinci (temel) modlarında, dolgu duvarlarının eşdeğeri olarak hesap modeline eklenebilecek basınç diyagonellerinin kesitlerinin ne olabileceği, sonlu elemanlar yöntemiyle, analitik olarak hesaplanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, birinci bölümde, Türkçe'de ve yabancı dilde tespit edilebilen kaynaklar incelenmiş ve özetlenmiştir. İkinci bölümde, bu konuda, dolgu duvarlarının ve örgü harçlarının cinsini dikkate alan Türkçe'de yapılmış bir ayrıntılı araştırmanın (Yorulmaz, 1971) tespit ettiği ve önerdiği mekanik özellikler, yapılacak çalışmada esas olarak kullanılmak üzere, sistematik bir şekilde özetlenmiştir. Üçüncü bölümde, dolgu duvarlarının ikinci bölümde belirlenen mekanik özelliklerini dikkate alarak; çeşitli cins, kalınlık ve boyutta dolgu duvarlarının, çerçeve ile kuşatılmış ve kuşatılmamış halde eşdeğeri olarak alınabilecek basınç diyagonellerinin kesitleri, sonlu elemanlar yöntemi ile hesaplanmıştır. Hesaplarda, SAP90 programı kullanılmıştır (Wilson et al., version 5.10.). Hesaplar, malzemelerin lineer elastik sınırları içinde geçerlidir. Dördüncü bölümde ise elde edilen sonuçlar, çeşitli yönlerden irdelenmiş, kaynaklardaki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In practice, for structural analysis of buildings under lateral loads, and, aspcially to the earthquake motion, the contribution of infill walls are usually neglected. However, it is well known that, the contribution of infill walls to the stiffness of frame is quite high. Neglecting may be resource of: (1) the design difficulties, (2) absence of a reliable method of computation. With this study, after reviewing the works have been done until today, it is tried to determine an equivalent compression diyagonal bar section representing the infill wall in computation model; the finite element analysis is used; the compution has been done considering the relevant materials remaining linear elestic domain. In the first section, the available works in Turkish and in other languages are reviewed and some main points are resumed. In second section, referring to works which has been realized on the infill wall mechanical characteristics have been studied in details and the possible infill wall mechanical properties to be used in this study have been resumed. In the third section, following a parametric way, a series of finite element solutions have been done, ant it is tried to determine the eqivalent cross section of the fictitious compression diagonals which representing the infill walls of various plane sizes, thicknesses and material properties. In the last section, the obtained results are evaluated of various aspects and they are compared with the available results in literature.