Endonezya'da muhafazakar moda hareketi'nde sosyal medyanın rolü
The role of social media for the modest fashion movement in Indonesia
- Tez No: 469273
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH MUTLU BİNARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
İslami Tesettür Modası yükselen yaratıcı endüstrilerden biri haline gelmiştir. Sosyal medyanın da bu modanın gelişiminde rolü olduğu söylenebilir. Tasarımcılardan, tesettürlü blog yazarlarından Instagram kullanıcılarına kadar pek çok kadın her gün giydiği kıyafetleri sosyal medya üzerinden yayınlamaktadır. Bu kadınlar dini inanışlarını teknolojinin olanaklarıyla birleştirmektedir. Dünyada tesettür giyen kadın sayısının artmasıyla birlikte Müslüman tüketiciler potansiyel bir hedef pazarı haline gelmiştir. Müslüman tüketicilerin 2019 yılına kadar kıyafet sektöründe 327 milyar dolar harcaması öngörülmektedir. En fazla Müslüman nüfusa sahip olan Endonezya, 2020 yılına kadar dünyanın İslami Tesettür Moda Merkezi olmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada blog ve Instagram başta olmak üzere sosyal medyanın Endonezya'da İslami Tesettür Moda akımına nasıl öncülük ettiği, tüketim toplum ile tesettürü birbiriyle nasıl yakınlaştırdığı ve bunun sonucunda Endonezya'nın kendi ulusal markalaşmasına nasıl zemin hazırladığı incelenecektir. Bu çalışma tasarımcıları, blogerları ve Instagram kullanıcılarını da kapsayan moda endüstrisi bileşenleri ile Endonezya Yaratıcı Ekonomi Ajansı'nın (BEKRAF) Endonezya'yı İslami Tesettür Modası'nın merkezi haline getirebilmek için nasıl birlikte çalıştığını gösterecektir. Bu araştırmada tasarımcılarla, blogerlarla, Instagram kullanıcılarıyla ve ajans yetkilileriyle derinlemesine görüşmeler yapılacaktır. Derinlemesine görüşmelerin yanısıra bu araştırmada göstergebilimsel analiz yoluyla Instagram'da paylaşılan fotoğraflar İslami Tesettür Moda akımı bağlamında incelenecektir. Bu araştırma ayrıca çalışma konusuyla ilgili çeşitli literatür taramasını da kapsamaktadır. Araştırmada sosyal medya incelemesi, yaratıcı endüstri ve tüketim kültürü çalışmaları dâhil olmak üzere pek çok teorik çerçeve ile incelemeler yapılacaktır. Moda, tüketim kültürüne zemin hazırladığı için moda ve tüketim kültürü ayrıca çalışmanın iki temel konusunu oluşturmaktadır. Bu araştırmanın özellikle Endonezya bağlamında İslami Tesettür Modası literatürüne katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Anahtar Sözcükler blog, tüketim kültürü, yaratıcı endüstri, tesettür, Instagram, Endonezya, Müslüman tüketiciler, tesettür modası, yeni medya, sosyal medya
Özet (Çeviri)
Islamic Modest Fashion has become one of the emerging creative industries. It is said that social media has making a role in its development. From designers, hijabi bloggers and then instagrammers, many women are often seen posting their everyday outfits through social media. They want to combine their faith with cutting-edge fashion trend. Muslim consumers have become a potential targeted market due to the increasing of women wearing hijab. Muslim consumers are projected to spend $327 billion on clothing by 2019. Indonesia, as the biggest Muslim majority country, has targeted to be the Center of Islamic Modest Fashion in the world as its national branding by 2020. This study will examine how social media especially blog and Instagram can lead the movement of Islamic Modest Fashion in Indonesia, how it also brings consumer culture to hijab and as the result it triggers Indonesia to brand itself. This study will illustrate how all the elements of fashion industry in Indonesia including the designers, bloggers, instagrammers and also Indonesian Agency for Creative Economy (BEKRAF) work together to make Indonesia the center of Islamic Modest Fashion. This research will be conducted through in-depth interviews with designers, bloggers, instagrammers and agency officials. Besides in-depth interviews, this research will investigate pictures posted on Instagram through semiotic analysis in the context of the Islamic Modest Fashion trend. This research will also contain a literature review of a diverse group of studies on topics related to the study. This research will be examined through several theoretical frameworks including the study of social media, creative industry and consumer culture. Fashion and consumer culture are also two main topics because fashion furthermore leads to the consumer culture. The possible benefit of this research is to be a reference literature of Islamic Modest Fashion especially in an Indonesian context. Key Words blog, consumer culture, creative industry, hijaber, Instagram, Indonesia, Muslim consumers, modest fashion, new media, social media