Türkiye'deki konut açığının giderilebilmesinde önyapımlı ahşap konut üretiminin uygulanabilirliği yönünde bir model araştırması: Bursa örneği
  1. Tez No: 46929
  2. Yazar: ERKAN AVLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Türkiye'nin karşılaştığı en önemli sorunlardan biri, hızlı nüfus artışıyla ortaya çıkan ve giderek büyüyen konut açığıdır.Bu sorunun nitelikli ve ekonomik olarak çözümü, rasyonel malzeme ve hızlı üretim sistemi seçimine bağlıdır. Bu yaklaşımda, üstün fiziksel özellikler taşıyan ahşabın önyapımlı olarak konut üretimine kazandırılması düşünülmüştür. Böylelikle konut üretiminde yaşamsal etmenlerden uzaklaşmak yerine, bireylere ekonomik, çağdaş ve nitelikli doğal ortamlar sunulacaktır. Bu amaca yönelik olarak geliştirilen çalışma beş bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde çalışmanın belirlenen sorunu, amacı, kapsamı ve yöntemi ortaya konmaktadır. 2. Bölümde yapı gereci olarak ahşap, çeşitli yönleriyle araştırılarak kullanım açısından değerlendirilmiştir. 3. Bölümde Türkiye'de önyapımlı ahşap konut üretimine geçişin sağlanabilmesi için, varolan geleneksel ahşap konut mimarisi incelenmiş ve Dünya'da değişen teknolojilerle birlikte gelişen önyapımlı ahşap konut üretimi araştırılmıştır. 4. Bölümde önyapımlı ahşap konut üretiminin Türkiye'de uygulanabilmesi için gerekli olan ölçütler ortaya konarak bir yöntem oluşturulmuştur. Bu yöntemin geçerliliğinin saptanmasına yönelik örnekde, merkez olarak seçilen Bursa yerleşimi incelenmiş ve bir model geliştirilmiştir. Ayrıca modelin Bursa yerleşimi açısından doğru bir karar olduğu irdelenmiş ve bu uygulamanın rasyonel bir yaklaşım olacağı açıklanmıştır. 5. Bölümde elde edilen sonucun getireceği çözümler ve sağlayacağı yararlar verilmekte ve gerekli öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research study aims to present a solution to the housing problem of Turkey by means of improving the quality of living standards of the users while decreasing the cost of building production. This can be achieved with the rationalistic choice of material and construction system. The use of prefabricated timber is chosen as the construction material for its high physical qualities. The physical performance of timber can maintain economic and natural surroundings for the users. In the first section the problem is defined ; the objective, contents and the methodology of the research work is explained. In section 2, the use of timber as a building material is introduced. Its qualities are discussed and timber is evaluated from the point of view of bringing efficient solutions to the housing problem of Turkey. The third section deals with the fact of traditional timber housing in Turkey so as to introduce the concept of prefabricated timber house production. Timber housing technology used in other countries is also explored and the improvements in the technology of prefabricated timber housing is discussed. In section 4 criteria are set for the applicability of the production of timber housing in Turkey and a housing method is put forward. Bursa is chosen as a sample for a settlement zone and a model is improved in order to prove the currency of this method. The model is tested for the decision of choosing Bursa as a settlement zone and the result has proved that it is a rationalistic approach. In the last section the solutions and the profits of the results are given and proposals for the use of prefabricated timber housing technology are put forward.