İstanbul metropolitanında evsel zararlı atık potansiyelinin araştırılması
  1. Tez No: 46930
  2. Yazar: ERTAN ARSLANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TALHA GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
vıı ÖZET Bu çalışmada, evsel atıklar içindeki evsel zararlı atıkların çevre için doğurduğu zararları incelenmiş ve İstanbul Metropolitan şehrindeki mevcut potansiyeli araştırılmıştır. Elde edilen bulgular yardımı ile evsel zararlı atıkların toplanması ile ilgili uygulanması gerekli teklifler sunulmuştur. Birinci bölümde, konuya genel bir giriş yapılıp çalışmanın önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, evsel zararlı maddeler ve evsel zararlı atıkların mevcut tanımları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, evsel zararlı atıkların çevre ve insan sağlığı açısından olumsuz yönleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, evsel zararlı atık yönetim şekilleri verilmiştir. Beşinci bölümde, dünyadaki evsel zararlı atıklarla ilgili yapılmış araştırmalardan elde edilmiş doneler sunulmuştur. Altıncı bölümde, İstanbul Metropolitan şehrinde evsel zararlı atık potansiyeli araştırılmış ve elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde, mevcut mevzuat incelenmiştir. Sekizinci bölümde, oluşan evsel zararlı atıkların yönetimi için teklifler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
vııı SUMMARY In this study, hazards resulting from household hazardous wastes were examined, and existing potential of those in Metropoliten Istanbul City were searched after getting findings from field offers have to be applied dealing with collection and howling of those were submitted. In the first chapter, a general review about the subject and its significance were presented. In the second chapter, the lists and definitions of household hazardous materials and household hazardous wastes were examined. In the third chapter, the adverse effects of household hazardous wastes for environment and human health were explained. In the fourth chapter, household hazardous wastes management ways were given. In the fifth chapter, the data related in the production of household hazardous wastes in the world countries were presented. In the sixth chapter, the potantial of household hazardous wastes in the Metropoliten Istanbul City Area were searched and obtained findings were evaluated. In the seventh chapter, existing domestic regulations were undertaken. In the eighth chapter, some suggestions to manage these wastes were made.