A reconsideration of Turkey' s geographical limitation to the 1951 Geneva Convention
Türkiye Cumhuriyeti'nin 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne getirdiği coğrafi çekincenin yeniden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 469297
  2. Yazar: MÜNEVVER KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ANZERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışmanın amacı 1951 Cenevre Konvansiyonu'na koyulan coğrafi çekincenin yeniden tartışılmasıdır. Türkiye, Mültecilerin Hukuki Durumuna İlişkin 1951 Cenevre Konvansiyonu'nu, bulunduğu coğrafya sebebiyle Konvansiyon'da tanınan 'coğrafi çekince' koyma hakkını kullanarak imzalamıştır. Türkiye, Konvansiyona coğrafi çekince koyarak Avrupa kıtası dışından gelen göçmenleri 'mülteci' statüsü ile kabul etmeyeceğini beyan etmiş ancak insani nedenlerle milyonlarca göçmeni 'misafir' statüsünde sınırları içerisine kabul etmiştir. 1951 Cenevre Konvansiyonu'na koyulan coğrafi çekincenin kaldırılması Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakereleri süresince gündem maddesi olmuştur. 2011 yılında başlayan ve 2017 yılı itibariyle devam eden Suriye İç Savaşı ile birlikte Türkiye'nin izlediği 'açık kapı politikası' neticesinde sınırlarından giren Suriyelilerin Türkiye'de bulundukları süre içerisindeki yasal statüleriyle ilgili tartışmalar, Cenevre Konvansiyonu'na koyulan coğrafi çekinceyi AB müzakerelerinde sıklıkla tartışılan bir konu haline getirmiştir. Çalışma kapsamında, gelinen son noktada Türkiye'nin göç ve sığınma politikası ve coğrafi çekince maddesi yeniden ele alınmıştır. Anahtar Sözcükler coğrafi çekince, mülteci, sığınmacı, geçici koruma, Suriyeli sığınmacılar, AB Ortak Göç ve İltica Politikası, Türkiye'nin Sığınma Politikası,1951 Cenevre Konvansiyonu, Geri Kabul Anlaşması
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the reconsideration of Turkey's geographical limitation to the 1951 Geneva Convention.Turkey has signed the 1951 Geneva Convention for the Status of Refugees, by making use of its right to sign the Convention with 'the geographical limitation' due to its unique geographical position. Turkey has declared that it will not grant 'refugee status' to those coming from outside of Europe albeit hosting millions of migrants under 'guest' status for humanitarian reasons. The lifting of the geographical limitation of the 1951 Geneva Convention has been brought to the negotiation table during Turkey's still ongoing attempt to become a member to the European Union. Discussions on the legal status of the Syrians in Turkey during the Syrian Civil War, which started in 2011 and continues in 2017, as a result of the 'open door policy' followed by Turkey, are frequently debated in the EU negotiations regarding the geographical limitation annotated in the Geneva Convention. In the scope of the study, asylum policy of Turkey and geographical limitation are discussed again in the last point reached. Key Words geographical limitation, refugee, asylum seeker, temprorary protection, Syrian asylum seekers, EU Common Immigration and Asylum Policy, 1951 Geneva Convention, Readmission Agreement