Kamu sektörü konut projelerinde ihale aşaması planlama sürecine yönelik bir model önerisi
A model proposal for the tender stage planning process in public sector housing projects
  1. Tez No: 840972
  2. Yazar: HAKAN TIRATACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
İnşaat projelerinin ihale evresinde planlama ve programlama faaliyetlerinin etkinliği, projelerin bir sonraki yapım aşamasında meydana gelebilecek sorunların ve risklerin asgari düzeye indirilmesini sağlamaktadır. Türkiye'de özellikle kamu inşaat sektöründe gerçekleştirilen ihale süreçlerinde planlama ve programlama çalışmalarına gereken önemin verilmediği görülmektedir. İhale evresindeki planlama ve programlamadaki bu yetersizlik nedeniyle yürütülen projeler ile teslim süreleri ve yatırım kararları arasında uyumlu olmayan nitelikler görüldüğü açıktır. Bu sorunun çözülmesi için öncelikle kamu sektöründeki inşaat projelerinin taahhüt edilen zamanda teslim edilmesini sağlayarak işveren ve hak sahipleri arasındaki anlaşmazlıkları önlemek ve projelerin Tahmini İş Süresini belirleyip işin zamanında bitirilmesini sağlamak önem arz etmektedir. Böylelikle projelerde hem kamunun hem de hak sahiplerinin parasal ve zamansal kayıplarına engel olunması mümkün olacaktır. Türkiye'deki kamu inşaat sektöründe en aktif ve büyük kurumun TOKİ olması nedeniyle bu doktora tezinde TOKİ tarafından yürütülen konut projelerinde gecikme sürelerinin belirlenmesi ve belirlenen bu gecikme sürelerini azaltacak Tahmini İş Süresini hesaplayacak bir modelin önerilmesi amaçlanmıştır. Doktora tezinde karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle TOKİ yetkilileri ile yapılan görüşmeleri içeren bir vaka çalışması metodolojisi benimsemiştir. Görüşmeler sırasında mevcut 3500 TOKİ projesine ilişkin ayrıntılı bilgileri gösteren bir rapor elde edilmiştir. Görüşmeler ayrıca TOKİ'nin mevcut inşaat süresini hesaplamak için konut sayısı, çizim türü ve çalışılmayan günler olmak üzere üç faktörü kullandığını göstermiştir. Çalışmanın bulguları, TOKİ tarafından hesaplanan toplam inşaat sürelerinin, resmi yüklenici sözleşmelerine keşif süresi olarak aktarılırken yüksek düzeyde kısaltıldığı görülmüştür. Bunun sonucunda TOKİ konut projelerinde birçok gecikmenin ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak toplam inşaat süresinin daha hassas ve pratik bir şekilde tahmin edilmesi için süreyi etkileyen ek faktörleri kullanarak Tahmini İş Süresine ulaşan yeni bir modele gereksinim olduğu saptanmıştır. Bu sebeple doktora tezinin ikinci kısmında bir model önerine yer verilmiştir. Mevcut 2800 adet TOKİ inşaat projeleri içinde %25,71 (1530) oranla en fazla konut projelerinin geciktiği ve konut projelerinin de kendi içerisinde %47,06 (720) oranında gecikmeye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle, modelin yalnızca konut projelerine uygulanmasına karar verilmiştir. Doktora tezinin bu bölümünün temel amacı,“Tahmini İş Süresi”olarak adlandırılan toplam inşaat süresini daha doğru tahmin etmek için literatür taraması, TOKİ yetkilileri ile görüşmeler ve TOKİ'den elde edilen belgelerden elde edilen toplam 11 adet faktörü içeren yeni bir model önermektir. Önerilen model, SPSS 26.0 yazılımı ve istatistiksel yöntemler kullanılarak Temel İş Süresini oluşturan ilk üç faktöre diğer sekiz faktörün etkisiyle belirli değerlendirme ölçütleri doğrultusunda Tahmini İş Süresini hesaplamaktadır. Veri analizi sırasıyla çoklu regresyon analizi, CHAID ve CART ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of planning and programming activities in the tender phase of construction projects ensures that the problems and risks that may occur in the next construction phase of the projects are minimized. Although scheduling at the tender stage is regulated by relevant laws and authorized institutions, there is no such regulation for the public construction sector in Turkey. This is because only the lowest bid price is given priority without planning during the tender stage. When choosing a contractor, not only low costs but also construction duration should be taken into consideration. Moreover, there is a lack of literature on the calculation of construction duration at the tender stage for housing projects. In order to solve this problem, it is important to prevent disputes between employers and beneficiaries by ensuring that the construction projects in public sector are delivered on time and by determining the estimated construction duration of the projects and to ensure it is completed on time. Thus, it will be possible to prevent time and financial losses of both the public and beneficiaries of the projects. Since TOKI has been the most active and largest institution in the public construction sector in Turkey, the purpose of this doctoral thesis is to determine the delays in the housing projects carried out by TOKI and to propose a model that calculates the Estimated Construction Duration by reducing these delays. Two main problems for this research are: (1)“What are the significant factors affecting the total construction time in the proposed model for the tender stage planning process?”and (2)“What is the effect of this model on the delays in existing mass housing projects?”This doctoral thesis used mixed methods design. The research adopts a case study methodology involving interviews with TOKI officials. A report showing detailed and updated project information about 3500 TOKI projects was obtained during the interviews. Interviews also showed that TOKI has been using three factors which are number of houses, drawing type, and non-working days to calculate baseline construction duration. Findings of the study have shown that calculated construction durations by TOKI were way higher than of those indicated in official construction contracts. Comparison between construction durations by using TOKI's own calculation method and official construction contracts have revealed that TOKI was significantly shortened the durations while deciding official construction durations which ultimately led to many delays in the housing projects. In conclusion, it was suggested that a new model reaching estimated construction duration by using additional factors affecting housing projects' duration was necessary to predict total construction duration more reliably and practically. Therefore, the second part of the study involved a model proposal. Descriptive statistics showed that number of projects with delays among completed TOKI projects (2800) is the highest for housing projects (1530) by 25.71% while the number of housing projects with delays among all housing projects was 720 (47.06%). Therefore, the model is applied only for housing projects. The main objective of this part of doctoral thesis is to propose a novel model composed of eleven factors chosen from the literature review, TOKI interviews, and TOKI documents to estimate more accurate total construction duration which was named hereby“Estimated Construction Duration”. Literature has shown that various factors affect construction duration of housing projects such as the type of project and tender, the complexity of the project design, construction volume and height (number of floors), site characteristics, weather conditions and the geographical location of the project, project characteristics and pre-construction scheduling, financial conditions, seismicity, and supply conditions. 56 factors addressed in the literature regarding construction duration and they are reduced to three factors for proposed model by considering force majeure, tender stage, attribution to the employer, eligibility and applicability to statistical methods. The proposed model considers baseline duration which utilizes three factors and calculates estimated duration by using certain assessment criterion for each additional eight from the literature (in total eleven) factors by using SPSS 26.0 software and statistical methods. Quantitative methodology involves development, validation, testing, and implementation of proposed model. Statistical data analysis was performed using multiple linear regression analysis, Chi-squared Automatic Interaction Detection (CHAID), and Classification and Regression Tree (CART) methods. Multiple Linear Regression Analysis with the backward elimination method and non-parametric CHAID and CART analyses were used to determine the factors affecting the estimated construction duration. Multiple Linear Regression Analysis is a statistical method that simulates the causality relationship between more than one independent variable and illustrates the extent to which the dependent variable is explained by the independent variables. CHAID is used to identify and analyze the classified dependent variables. The purpose of this analysis method, which is frequently used in data mining, is to divide the dataset, dependent variables and independent variables used in the analysis into subcategories that are more homogeneous. It was observed that the reliability and accuracy of the analysis results depend on the division of the dataset into homogeneous subcategories. CART is a non-parametric statistical method used to estimate categorical and continuous dependent variables. Depending on whether the dependent variable is continuous or discrete, CART provides regression or classification trees. The decision tree is obtained by categorizing the independent variables that affect the dependent variable into binary subgroups according to the interactions between the variables. Repetitive binary subgrouping continues until decision points are reached. In regression analysis, the significance of the independent variables is evaluated using numerical rather than categorical variables. In contrast, the CHAID and CART methods introduce variables as decision trees instead of equations. Therefore, in this study, three different statistical analysis methods were used (one equation and two decision trees). These three methods were used to determine estimated construction duration to reach an optimal solution. Validation for regression, CHAID, and CART methods was done by enter and stepwise methods, and 10-fold cross-validation, respectively.