Ailelerin tatil karar sürecine gençlerin etkileri
The effects of young people into the decision process family
  1. Tez No: 469315
  2. Yazar: ÜLKER KÖŞK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ailelerin karar verme sürecinde birden fazla faktörün etkili olduğu bilinmektedir. Aileler üzerinde etkili olan en önemli faktörlerden birini de gençler oluşturmaktadır. Bireyler, toplumu oluşturan aile gruplarını meydana getirmektedirler. Bundan dolayı, herhangi bir aileye ait olan birey, ait olduğu sosyal grubun davranış biçimi ile aynı sayılan davranışlar sergileyebilmektedir. Sosyal bir grup olan ailedeki bireylerin aynı düşünce tarzına, alışkanlıklara ve davranışlara sahip oldukları söylenebilir. Dolayısıyla ailelerin, tatil karar verme süreçlerinde de birden fazla faktörden etkilenebildikleri gibi çocuklarının düşüncelerinden, fikirlerinden etkilenmeleri söz konusu olabilmektedir. Bu çalışma, gençlerin ailelerin tatil karar verme sürecine etkilerini incelemek adına Ankara ilinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümü kavramsal öğelerin açıklanması, ikinci bölümü ise karar verme sürecinin tanımlanması şeklindedir. Son bölüm olan üçüncü bölüm ise, araştırmaya başlamadan önce belirlenmiş olan gençler üzerinde yapılan anket uygulaması ve değerlendirilmesi, hipotezlerin test edilmesi ve yorumlanması şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Multiple factors are known to be effective in decision making process families. One of the most important factors that influence families have on children. Family groups are composed of individuals in the society. Hence, any family that belongs to social group an individual belongs can exhibit behaviors that are considered to be the same as the behaviour of. Members of the family, which is the same kind of thinking a social group, they have smiliar habits and it can be said that they have acted in a similar fashion. Therefore, families vacation decision –making process as they can be effected by multiple factors in their children' s thoughts, ideas and perception may be effected by the holiday. This study, families of young people in the decision – making process was carried out to examine their effects. The first part of the study the conceptual element is shaped to define the second part of the disclosure of the decision- making process. In the last section of the third chapter, the research on children and young people who are determined before the start of the implementation of the survey and evaluation testing of hypotheses and interpretation shaped.