Termal turizmde yerli turistlerin seyahat motifleri: Haymana kaplıcaları örneği
Travel motives of domestic tourists in thermal tourism: The case of Haymana thermal center.
- Tez No: 469314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Termal turizm, son dönemlerde ulusal ve uluslararası turistler düzeyinde sağlık ve tedavi başta olmak üzere rahatlama, kaçış ve dinlenme gibi nedenlerle talep edilen bir turizm çeşidi olarak değerini artırmaktadır. Bu anlamda rakip destinasyonlarla rekabet gücünü artırma ve turistlerin tekrar seyahatini sağlama adına termal turistlere yönelik bilimsel araştırmalar önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, termal turizm temalı seyahate çıkan yerli turistlerin seyahat motifleri ve termal tesis hizmet beklentilerinin ortaya çıkarılması ve arasındaki ilişkinin test edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Haymana Kaplıcaları'na ziyaret gerçekleştiren 408 yerli turiste, Eylül 2016- Ocak 2017 döneminde veri toplamak amacıyla anket uygulanmıştır. Anket verilerinin analizi kapsamında yerli turistlerin seyahat motifleri; sağlık (x=4,45), rahatlama (x=4,46), kaçış (x=4,16) ve prestij ve eğlence (x=2,28), öncelik sırasında şekillenmiştir. Termal tesis hizmet beklentileri ise termal tesislerde kullanım alanlarının ve verilen araç gereçlerin temizliği, suyun sıcaklık derecesi ve kalitesi, çalışan personelin nitelikli olması, hizmet sunan personelin hijyen kurallarına uyması, sunulan hizmet kalitesi, termal tesisin sakinliği, tesislerde sağlık personeli bulundurulması, kaplıca suyuyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmesi ve tesislerde dinlenme salonlarının bulunması özelinde gerçekleşmiştir. Ayrıca termal turistlerin seyahat motifleri ile termal tesis hizmet beklentisi ilişkisine yönelik gerçekleştirilen Korelasyon Analizi kapsamında düşük düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki (r=0,298; p=0,000) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the last periods, thermal tourism has enhanced its value as a requested type of tourism in terms of particularly health and treatment, than relaxing, escaping and resting at the both national and international levels. In this sense, scientific researches related to thermal tourists has become crucial owing to enhancing the competitive power and providing journey repetition for the tourists. In this study, the main aim is revealing the journey motives of domestic tourists who prefer their journey with thermal theme, their expectations from the thermal facility services and the relationship between both. Accorging to this aim, in order to collect valid data, survey was applied to 408 domestic tourists who had visited Haymana Hot Springs between the period of September 2016 to January 2017. Within the context of analysis of the survey data, journey of domestic tourists is shaped respectively as health(x=4,45), relaxing(x=4,46), escaping(x=4,16), prestige and entertainment. The expectations from the thermal facility services occur with the usage areas of the facilities, the cleanliness of the equipments provided, the degree and quality of hot water, qualified serving personnels who obey to hygenic rules, quality of service and products, calmliness of thermal facility, keeping medical personnel at the facility, presenting detail information about the hot spring water and locating resting saloons. Also, as part of Correlation Analysis applied for relationship between thermal tourists' journey motives and expectation of thermal facility, a low level positive directional and significant relationship(r=0,298; p=0,000) is determined.