Şehir pazarlamasında marka değeri algısının önemi: Sivas ili örneği
The importance of brand equi̇ty percepi̇on i̇n ci̇ty marketi̇ng: Si̇vas provi̇nce example
- Tez No: 469348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HİLAL UYGURTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın amacı, Sivas kent merkezinde yaşayanların, kent değerlerinin tanıtılması, kent tarihinin anlatılması, marka kent haline getirilmesi ve pazarlanması, kenti cazibe merkezi haline getirme çalışmalarının yeterliliği ile kentin genel görünümü ve sosyal anlamdaki yeterliliğini araştırmak ve bunlara karşı katılımcıların algılarını ölçmektir. Araştırmanın evrenini Sivas kent merkezinde yaşayanlar oluşturmaktadır. Araştırma 521 katılımcı ile yapılmıştır. Araştırmanın kapsamında oluşturulan hipotezler t-testi ve ANOVA testi aracılığıyla araştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre erkekler ve kadınların marka algısını oluşturan boyutlar hakkındaki fikirlerinden bazıları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu, bazılarında ise anlamlı farklılığın olmadığı görülmektedir. Şehrin marka algısı açısından“duruş”ve“altyapı”boyutları söz konusu olduğunda erkekler ile kadınların marka algısı arasında anlamlı bir farklılık vardır. Sivas'ın Şehir Pazarlamasında Marka Algısının“potansiyel”boyutunun,“kent sakinleri”boyutunun ve“altyapı”boyutunun yaş değişkenine göre farklılık gösterdiği,“duruş”,“çevre”ve“canlı şehir hayatı”boyutlarının ise yaş değişkenine göre farklılık göstermediği sonucu elde edilmiştir. Duruş, çevre, potansiyel, kent sakinleri ve alt yapı boyutlarının katılımcıların eğitim seviyelerine göre farklılık gösterdiği, canlı şehir hayatı boyutunun ise farklılık göstermediği sonucu elde edilmiştir. Duruş, çevre, potansiyel ve alt yapı boyutlarının katılımcıların mesleklerine göre farklılık gösterdiği, canlı şehir hayatı ve kent sakinleri boyutlarının ise farklılık göstermediği ve son olarak potansiyel boyutu ve kent sakinleri boyutu açısından katılımcıların gelir düzeylerine göre farklılık gösterdiği, duruş, çevre, canlı şehir hayatı ve alt yapı boyutlarının ise farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the adequacy of efforts to present city values of those living in Sivas city center, tell city history, brand and advertise the city to make it a center of attraction and social facilities together with participant perceptions regarding these issues. The population of the research is composed of those living in the city center of Sivas. The study was conducted with 521 participants. Hypotheses formed within the scope of the research were obtained through t-test and ANOVA. According to analysis results, there is a significant difference between some of the ideas about the dimensions forming men's and women's brand perceptions, but there is not a significant difference in some of them. When the“stance”and“infrastructure”dimensions in terms of brand perception of the city are in question, there is a significant difference between men and women's brand perceptions. The results indicate that the“potential”dimension of the brand perception in Sivas city marketing, the“residents of the city”and“infrastructure”dimensions differ depending on age variable; however,“stance”,“environment”, and“active city life”dimensions do not differ by age variable. The results also indicate that stance, environment, potential, urban dwellers and infrastructure dimensions differ according to the participants' education level while active city life dimension does not differ depending on age variable. The results of the study suggest that stance, environment, potential, urban residents and infrastructure dimensions differ according to education levels of participants while active city life dimension does not differ in this aspect. Stance, environment, potential and infrastructure dimensions differ according to the occupations of the participants while active city life and city residents dimensions do not differ in terms of participants' occupations. Finally, in terms of the potential dimension and the city residents dimension, it varies according to the income levels of the participants while stance, environment, active city life and infrastructure dimensions did not show any difference.