Grafik tasarım ürünü olan afiş tasarımında altın oranın önemi
Importance of the golden proportion in poster desi̇gn, product of graphic desi̇gn
- Tez No: 469352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma da Altın oran ve altın oranın sanatsal olarak ele alınışı konu edilmiştir. Sanatsal olarak ise afiş tasarım alanında kullanılışına dikkat çekilmiştir. Araştırmacı öncelikle altın oranın tanımını yapmıştır ve sonrasında tarihsel bir araştırmada bulunarak günümüze kadar bir incelemede bulunmuştur. Sonrasında ise araştırmacı kendi afiş çalışmalarını konu alan bir burçlar konsepttin de altın oranı kullanarak çalışmasını tamamlamıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemi ile yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden kaynak tarama metodu ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, the golden proportion and examining it in detail artistically have been mentioned. First of all, the researcher defined the golden proportion and having done a historic research, he then conducted further research on this subject up to today. After that, the researcher completed his study by using the golden proportion in sign of zodiac concept which was about his own poster studies.The study was done by using the Nitel Research Method and completed using the literature method which is one of the Nitel Research methods.