Adana-Seyhan'daki sığınmacılar: Durum tespiti raporu örneği üzerinden kadın sığınmacıların karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Headli̇ne: refugees in Adana-Seyhan: Through the status determi̇nati̇on report example problems female refugees are faci̇ng and suggesti̇ons for soluti̇on
  1. Tez No: 469366
  2. Yazar: MERVE AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEVFİK ODMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Law, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Göç ve sığınma süreci, tüm bireyler açısından oldukça zor ve travmatik bir süreçtir. Ancak kadın sığınmacılar, kadın olmalarından kaynaklı olarak, gerek cinsiyetleri, gerekse toplum olarak onlara biçilen roller neticesinde çeşitli baskı ve zulüm, ayrımcılık ve şiddet türlerine maruz kalmaktadır. Savaş ve çatışma durumlarında, çoğu zaman kadın bedeni, etnik temizleme ve intikam aracı olarak kullanılmıştır. Sığınma süreci bittiğinde, kadınlar mülteci olarak başka bir ülkeye yerleştirildiğinde dahi çeşitli ayrımcı uygulamalara, şiddet ve cinsel taciz fillerine karşı açık ve korunmasız bir durumdadır. Kadın mülteci ve sığınmacıların yaşadıkları bu sorunlar ekseninde, öncelikle genel tanımlamalar, cinsiyet ayrımcılıkları, cinsiyete dayalı şiddet şekilleri incelenerek, özelde de Adana-Seyhan'daki Durum Tespiti Raporu örneği üzerinden, bahsedilen bölgeye yerleşen ve ülkemiz kanunları gereği geçici koruma statüsünde bulunan Suriyeli kadınların karşılaştıkları sorunlar, mülteci ve sığınmacı kadın geneliyle bağdaştırılarak ele alınarak, çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The immigration and defection process is a very difficult and traumatic one for all individuals. However, the women refugees as a result of being women, are exposed to various types of oppression, discrimination and violence, both as a result of their gender and their role as a society. The female body was often used as an ethnic cleansing and revenge tool in war and conflict situations. The female refugees are open and vulnerable to the acts of violence, sexual harassment and various discriminatory practices even after the asylum process is over when they are placed as refugees in another country. On the issue of female refugees and asylum seekers, firstly by examining general definitions, gender discrimination, sex based violence patterns and in particular, through the Status Determination Report Example in Adana-Seyhan, the problems encountered by Syrian women who are located in the said area and their temporary protection status in accordance with the laws of our country, women refugees and asylum seekers will be handled generally in conjunction and solution proposal will be presented.