Ağaç panel üretimi yapan işletmelerde tehlikeli maddelerin lojistiği, karayolu taşımacılığına yönelik bir uygulama
The logistical operations of hazardous substances in the wood based panel manufacturer companies is a land transportation based application
- Tez No: 469377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tehlikeli maddeler;bu maddelerin üretimi esnasında,kullanımında, aktarılmasında veya depolanması sırasında oluşan bir kaza sonucunda çevrenin ve insanın güvenliğine zarar verecek maddelerdir.Bu maddeler katı, sıvı ve gaz halinde bulunurlar. Tehlikeli maddeler yalnızca sanayide kullanılan maddeler değildir.Sanayinin gelişmesi ve minimum maliyetlemeye dayalı üretim endişesiyle hayatımızda tehlikeli madde miktarıkullanımıda artmaktadır.Bu maddelerin lojistiği esnasında taşıdığı bir çok riskler vardır.Çevreye ve insana bu taşıma esnasında vereceği kazaları önlemek gerekmektedir.Bu sebeple yönetmelikler ve uluslararası konvansiyonlar devreye girmektedir Ahşap esaslı panel üretimi Türkiye'de son yıllarda hızla gelişmektedir. Son 35 senede özel sektöründe bu işe girmesi ve desteklenmesiyle hızla büyümeye başlamıştır. Mobilya ve inşaat sektörlerinin büyümesiyle beraber büyük bir ivme kazanmıştır. İhracat payını da her geçen gün artırmaktadır. Hızla büyüyen bu firmalar yurtiçi ve yurtdışına üretim yerleri açmaktadır. Açılan üretim yerleri arasında taşımacılık genellikle karayoluyla yapılmaktadır.Bu üretim yerleri arasında tehlikeli maddeler taşınmaktadır. Ahşap esaslı panel üretimi yapan üretim yerlerinde ADR taşımacılığında belgenin alınması, sistemin uygulanması bir örnek uygulama ile ele alındı. Uygulama esnasında görülen eksikliklerin ciddi sıkıntılara sebep olabileceği tespit edildi.Bu sıkıntıları aşabilmek için çözümler önerildi. Anahtar kelimeler;Tehlikeli madde,ADR,Ahşap panel
Özet (Çeviri)
Hazardous substances are these which may damage the environment and human safety due to an accident that might happen during their production, usage, handling and storage. These substances can be in solid, liquid and gas phases. Hazardous substances are not only used in industry. Depending on industrial development and cost reduction concerns are pushed the market to use more amount of hazardous substance. Moreover, logistic operations of hazardous substance have serious risks which may cause accident. These accidents which may damage the environment and people should be prevented. Concerning on this precaution studies, the regulations and international conventions are very important. The amount of wood based panel production is getting higher in Turkey recently. Especially during the fast 35 years, this sector has been growing with the support of private companies. Also, with the growing of the building trade and furniture sector, wood based panel manufacturing has grown with acceleration and the export share of the total pie has been increased. The fast growing companies has started up new production plants in domestic and abroad. Commonly, in the new production plants, the transportation operations have been done on land route and the companies use land route transportation for the hazardous substance. In the wood based panel production sites ,document for ADR transportation and the execution of the systemhave been emraced with a sample exercise.During the exercise it has been noted that the drawbacks can cause serious inconveniences.After that solutions for these inconvenciences has been suggested. Key words; hazardous substance, ADR, wood based panel