Kültürel farklılık yönetiminin örgütlerin inovasyon performansı üzerine etkisi: AR-GE şirketleri üzerinde bir araştırma
The effects of cultural diversity management on innovation performance in organizations: The case of R&D companies
- Tez No: 469378
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHVEŞ TARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Farklılıkların yönetimi konusu globalleşmenin tetikleyici unsuru olan iletişim ve ulaşım araçlarının gelişmesine paralel olarak uluslararası ticaretin gelişmesiyle önem kazanmıştır. Uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren firmalar ulusötesi faaliyetleri neticesinde farklı kültürel ortamlarda iş yapma fırsatını yakalarken, farklı kültürel kodlardan gelen çalışanlara da ev sahipliği yapma durumunda olmaktadırlar. Bu durumun neticesinde farklılıkların yönetimi konusu önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı kültürel farklılık yönetiminin bilgi yönetimi aracılığı ile örgütlerin inovasyon performansı üzerindeki etkisini anlamaktır. Üzerinde çok fazla akademik çalışmanın bulunmadığı bu konu kültür—inovasyon bağlamında ele alınmıştır. Kültürün kuşatıcılığı ve bütün kavramlara kendine özgü bir anlam yükleme kapasitesi nedeniyle kültürel farklılıklar tercih edilmiştir. Ayrıca farklılık iklimi unsurlarından olan farkındalık temelli farklılık eğitimleri bağımsız bir değişken olarak ele alınarak yeni bir model geliştirilmiştir. Oluşturulan online anket aracılığı ile 343 kişiye ulaşılmıştır. Veriler özellikle uluslararası alanda çalışmalarını yürüten Marmara bölgesindeki şirketlerden alınmıştır. Toplamda 9 değişken arasındaki ilişkinin test edildiği bu çalışma ile kültürel farklılık yönetiminin bilgi yönetimi ve inovasyon performansı üzerindeki etkisi anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The management of diversity has gained importance with international trade which was developed in parallel with the development of communication and transportation who are the trigger of globalization. Companies operating in international markets have the opportunity to do business in different cultural environments due to their transnational activities, but also have to host employees from different cultural codes. As a result of this situation, management of differences became important. In the late 20th century, companies ignored differences and went to the melting in a pot. The aim of this study is to understand the impact of cultural diversity management on organizational innovation performance through knowledge management. This issue, which has not had much academic work on it, has been addressed in the context of culture-innovation. Cultural diversity has been chosen because of its cultural envelope and the capacity to load its own meaning into all concepts. In addition, a new model has been developed by considering awareness-based diversity education as an independent variable. Created via online survey, reached 343 people. The data are taken from companies in the Marmara region, which mainly conduct international field work. This study, in which a total of 9 variables were tested, tried to understand the impact of cultural diversity management on knowledge management and innovation performance.