Uluslararası ticaret, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ve taşımacılık
  1. Tez No: 469376
  2. Yazar: RAMAZAN ÇIKRIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Economics, Transportation, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Teknoloji ve ticaret olanaklarının gelişmesi ülkeler için önemli bir durum arz etmektedir. Taşıma ve ulaştırma sektöründeki gelişmeler ticaret sektörüne paralel olarak gelişmekte olup globalleşen dünyada ülkeler için büyük gelir kaynağı olarak görülmektedir. Ticaret merkezleri dünyada zaman ve günün siyasi ortamına bağlı olarak değişmektedir. Bu anlamda Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla önemini kaybeden tarihi İpek Yolu yeniden eski değerini kazanması için çalışmalar yapılmaktadır. Azerbaycan-Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler oldukça eskiye dayanmaktadır. Azerbaycan bağımsızlığını ilan ettikten sonra ilişkiler barış içerisinde siyasi, ekonomik açıdan güçlenmiştir. İki ülke arasındaki ilişkiler özellikle enerji sektöründe ikili anlaşmalar ile geleceğe yönelik sağlam ve uzun vadeli hale getirilmiştir. Türkiye-Azerbaycan ilişkileri coğrafi yakınlıkları dışında iş birlikleri ve uluslararası alanda yapmış oldukları anlaşmalar ile daha da güçlenmesi ve gelişmesi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Development of technology and trade plays an important role for countries. Development in transportation sector and trade sector improve parallelly and it's a significant income source for countries in increasing globalized world. Trade and industry centers change depend on time and daily political environment. In this sense, lots of actions have taken to get historical Silk Road importance back, which lost its significance with opening of the Suez Canal. Political and economic relations between Azerbaijan and Turkey based on pretty old times. After Azerbaijan declared independence, these economic and political relations have continued and have improved day by day in peace. The relations between Azerbaijan and Turkey, especially in energy sector, become solid and long term with reciprocal agreements. The relations between Azerbaijan and Turkey have ensured improvement and strengthen with international reciprocal agreement beside geographical closeness.