İstanbul'da caz müziği arzı ve kültürel sermaye ilişkisi
Jazz music in İstanbul and cultural capital relationship
  1. Tez No: 469390
  2. Yazar: FATMA ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA FIRAT ŞANNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Pierre Bourdieu, mikro iktidar yapılanmaları üzerinden daha kaygan ve sembolik alanların sınırlarını belirler. Yeme-içme kültüründen, evlilik stratejilerine, eğitimden, beğenilere kültürel eşitsizliklerin yeniden üretildiğini savunur. Doğalmış ve kabul edilmiş yanlış tanımaların arkaik yapılarını irdelerken sosyolojiye büyük görevler yükler. Bu çalışmada Bourdieu'nün beğeni hiyerarşileri analizi üzerinden 2000'li yıllardan itibaren Türkiye'de giderek yükselen caz arzı incelenecektir. Böylelikle caz sektörü sadece iktisadi sermaye bileşenleriyle değil; kültürel sermaye ve caz piyasasının habitusu Bourdieu'nün kavramlarıyla değerlendirilecektir. Mevcut düzeni korumaya ve yeniden üretmeye çalışanlar ile yeni simgesel sermaye ile o alana girmeye çalışanlar arasındaki alan mücadeleleri, caz arzının yeniden üretimi bağlamında tartışılacaktır. Saf bir beğeni gibi kabul edilen bir müzik türünün ayrım işaretine dönüşme süreci sektörün üreticileri, müzisyenleri, pazarlayanları, menajerlerinden oluşan caz profesyonelleri ile derinlemesine mülakatlar üzerinden ortaya konacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Caz, habitus, kültürel sermaye, seçkinlik, alan.
Özet (Çeviri)
Pierre Bourdieu sets out the boundaries of more slippery and symbolic areas through the micro-government structures. They argue that cultural inequalities are reproduced in the eating and drinking culture, in the marriage strategies, in education, in the likes. Sociology carries big duties when dealing with archaic structures of false and accepted false definitions. In this study, an analysis of the taste hierarchies of Bourdieu will be used to examine the increasingly rising jazz supply in Turkey from the year 2000. Thus, the jazz sector is not only a component of economic capital; Cultural capital and the habit of the jazz market will be judged by Bourdieu's concepts. Field fights between those who are trying to protect and reproduce the existing order and those who are trying to enter the new symbolic capital will be discussed in the context of the reproduction of the jazz supply. The process of turning into a distinctive musical passion that is regarded as pure tastes will be revealed through in-depth interviews with jazz professionals from industry producers, musicians, marketers, managers. KEY WORDS: Jazz, habitus, culture capital, elite, field.