Mikroişleyici destekli genel amaçlı endüstriyel proses kontrol sistemi tasarımı
- Tez No: 4694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
iii O Z“3 T Bu tez çalışmasında Motorola 6802 mikroişleyicisi temel alı narak yapılan ”bir tek 'kart mikrobilgisayar sistemi ile endüst riyel amaçlı örnek“bir sistemin denetim işlemi ele alınmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ilk önce genel amaçlı ”bir mikroDilgisas^ar siste mi tasarlanmış, daha sonra kullanım amacına uygun olarak ge rekli sistem programı ve monitör programı geliştirilmiştir. Mikrobilgisayar sisteminin donanım ve yazılımının geliştiril mesi sırasında kullanım kolaylığının ve esnekliğinin sağlanma sına dikkat edilmiştir. Bu çalışmada kullanılan tek birim ve dört adet modülden olu şan sistemle, gerekli donanım ve eklemelerin yapılması ile burada ele alınan sistemden daha karmaşık denetim işlemleri nin de yapılabilmesi mümkündür. Çok yalın bir yapısının olması, maliyetinin fazla olmaması, kurulması için fazla donanıma ihtiyaç göstermemesi bir başka üstünlük olarsk ele alınabilir.
Özet (Çeviri)
İT SUMMARY In this thesis, Motorola 6802 microprocessor based single board microcomputer is realized to control an industrial system. In this thesis, a general purpose microcomputer is designed to fulfil the hardware and software requirements of the industrial process. The hardware and software design of the system offers a flexible and an easy usage. With the necessary changes in the system which is composed of a single unit and four modules, it is also possible to control more sophisticated processes. The simple architecture, low cost and a few component requirements f o» the hardware are the basic advantages of the designed system.