T.T.K. Karadan bölgesi kömür damarlarının yıkanabilirlik özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 4693
  2. Yazar: SAİT KIZGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM KİŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İT ÖZET Türkiye Taşkömürü Kurumu (T.T.X.) ülkemizde koklaşaMlir kömür Üret sn tek kurumdur. Bu kurum bünyesinde yer alan larrarların günümüz ihtiyaçlarına uygun UrUn vermede yetersiz kalmalara, nedeni ile yenlleştirilmeleri gündeme gelmiştir* Bu çalışmada, Kara don Taşkömürü Müessesesi kömürlerini hazır» lamak Üzere mercut olan Çatalağzı I^yrarında yapılacak yenileş tirme çalışmalarına baz olabilecek bir akım şeması oluşturul maya çalışılmıştır. Bu amaçla toplam 10 damardan oluk (stamp) numuneleri alınarak yüzdürme-batırma deneyleri yapılmıştır. Yapılan yüzdürme-batırma deneyleri sonuounda, Karadon kömürle- 3 rinin kolay yıkanabilme yoğunluğunun 1.60 gr/cm olduğu belir lenmiştir. Bu yoğunlukta % 64.5 yıkama Terimi ile % 9 küllü temiz kömür (İare) t % 43 kUllü mlkst elde edilmesiyle toplam yıkama Teriminin % 72 Te artık külünün % 80 olacağı belirlen miştir»
Özet (Çeviri)
SUMMART Only Turkish Hardooal Enterprise (T.T.KW) is produolng coking ooal in Turkey. To meet current produotion renovation and enlargement of present washeries has become a present issue due to failure of fullfilling current industrial demands* In this work, an attempt is made to establish a flow-chart which will şerre a basis for the re-organisation of the Çatalagsı Coal Hashery Plant whioh is presently treating the ooals of Karadan Hardooal Company» For this purposer float-and- sink tests were conduoted on the channel samples taken from the ten coal seams of the area* The results of f loat-and-sink tests have indicated that the most convenient operating density is 1»60 gr/cm At this density, the clean coal with $ jo ash content was floated with 64*5 f> yield, a middling with 43 $ oah content was also produced and furthermore a 72 j£ total yield was obtained and refuse oontained 80 56 ash*