Rekreasyon alanı tasarımına etken oluşturabilecek planlama verileri
- Tez No: 46943
- Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Bu tez kentsel rekreasyon planlamasının yöntemi ve sonuçlarını tanımlar. Odak noktası ise; temel fikirler, ölçüler, metodoloji ve park ve rekreasyon planı üzerinedir. Kentlerdeki artan boşvakit ve şehirleşme düzyerinin beklentisi; rekreasyon mekanı, hizmeti ve tüm olanakların rahatlığı için yüklü bir talep önermektedir. Bir enerji krizi, azalan kişisel gelir ve küçülen halk bütçesi, ulusal, bölgesel, şehir genelinde, yerel ve özel rekreasyon firsatlannın kullanımı üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Bu etki en fazla, insanların çoğunun boş vakitlerinin büyük bir kısmını orada harcadıkları yerel düzeyde ortaya çıkacaktır. Küçülmüş halk bütçelerine rağmen, artan kullanım düzeylerinin etkisi, mali kaynak (fon) bulma, kullanım ücretleri, yaklaşım, tasarım ve idare gibi ciddi sorunları arttırır. Bu, özel sektöre halka ait olanakların ve önemli fırsatların tedariki için amaçlanan kazanç ve gelişim programlarında değişimler önerir. Bu değişimler, halka ait ve özel kararlara bir rehber olarak hizmet etmek için rekreasyon planlamasının daha gelişmiş bir düzeyini arzu edecektir. Oluşturulan tezin birinci bölümünde; genel yaklaşımlar ve amaçlar tanımlanmıştır, îkinci bölüm; rekreasyon planlamasının niteliği, rekreasyon planlamasındaki amaç ve görev, planlamanın içeriği ve planlama yaklaşımlarını içermektedir. Üçüncü bölümde; fikirler ve prensipler, planlamayı etkileyen sorunlar ve meseleler tanımlanmaktadır. Dördüncü bölümde ise; rekreasyon planlamasına yönelik yaklaşımlar, metodlar-teknikler ve arz-talep analizleri tanımlanmıştır. Tezin beşinci bölümünde, ortaya çıkarılan sonuç yeralmaktadır. Tüm bu çalışma neticesinde rekreasyon planlamasının gelecekte ülkemizde daha iyi yöntemlerle çözülerek, tasarlanacağını ve bunun sonucunda şehirdeki fiziksel çevrenin ve sosyal yaşantının kalitesinin de gelişeceğini ümit etmeliyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis describes the process and products of urban recreation planning. The focus is on basic concepts, measures, methodology and the park and recreation plan. The prospect of increasing levels of leisure and urbanization suggest an increased demand for recreation space, service and facilities in cities. An energy crisis, decreasing personal income, and reduced public budgets will have a significant impact on the use of national, regional, urban, local and private recreation opportunities. This impact will be most conspicuous at the local level, where most people spend much of their leisure time. The impact of increased use levels of reduced public budgets raises serious questions of funding, user fees, access, design, and management. It suggests changes in the proposed acquisition and development programs for the provision of public facilities and significant opportunities for the private sector. These changes will require a more sophisticated level of recreation planning to serve as a guide for public and private decisions. This thesis being constitued contains, that's general approaches and objectives in chapter one; nature of recreation planning, purpose and mission on recreation planning, planning context, the planning process, views, ingredients and approaches to planning in chapter two; concepts and principles, problems and issues influence the plannig in chapter three; approaches to the recreation planning, methods-techniques and supply- demand analysis in chapter four, and the consequence in chapter five. In the result of this study, recreation planninng will be solved and conceived with the better methods at future in our contry. Consequently, we have to expect a better way to improve the quality of social life and physical environment in the cities.