Gemi otomasyonunda dümen ve pervane uygulaması
  1. Tez No: 46946
  2. Yazar: ORHAN TANIŞMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALAADDİN EKREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Rekabet ortamının gittikçe geliştiği günümüzde, rakiplere karşı güçlenebilmek için en ileri teknolojileri kullanarak ekonomikliği sağlamak tek çıkar yol olmuştur. İleri teknolojiler otomasyon ve otomatik kontrolün işlevselliğini arttırmaktadır. İşletmelerin genelinde en büyük işletme gider kalemlerinden olan personel ve enerji giderlerini minimize eden otomasyon, işletmelerin yapılarım da değiştirmektedir. Daha az personel istemine karşılık daha nitelikli eleman ihtiyacı doğmaktadır. Bunun karşılığında daha emniyetli ve ekonomik bir düzen sağlanmaktadır. Bu çalışmada, her tip işletmede rastlanan otomasyonun uygulandığı makina dairesi otomasyonu yerine geminin kendi yapışma göre özellik arz eden ve pratikte kapalı bir konu görünümünde olan dümen ve pervane otomasyonu incelenmiştir. Yedi bölümden oluşan çalışmanın ilk üç bölümünde genel kavramlar verilerek otomatik kontrol kavramı ile bunun bileşenleri incelenmiştir. Bu amaçla ölçme, kontrol ve kontrol devresi irdelenmiş, kontrol kavramı içerisinde birinci ve ikinci dereceden kontrolün teorisi işlenmiştir. Dördüncü bölümde ise gemilerdeki otomasyon kavramı, otomasyona karar verme kriterleri, otomasyonun gemi işletmeciliğine etkileri, gemi otomasyonundaki gelişmeler ile gelişmiş bir sistem tanıtımı verilmiştir. Beşinci bölümde ise dümen ile dümen kontrolü hakkında bilgi verilmiştir. Altıncı bölümde hatvesi kontrol edilebilir pervane ve bunun kontrolü incelenmiştir. Son bölümde ise çalışmanın neticesinde çıkarılan sonuç ve öneriler aktarılmıştır. ıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, with increasing competition, it is being more important using highest technologies in order to be able to produce or operate most economically. Automation systems' applicability and consequent benefits shows a parallel increase. As automation decreases the biggest expenditure of firms; labour cost, also causes changes in firms' organisational structures. Less number of, but more qualified personnel are required. As a consequence, a safer and economical operation arrives. In this work, instead of machine room automation, rudder and propeller automation systems, which have special properties depending on ships' structure, are analysed. The work consists of seven parts. In the first three parts the concept of automatic control and their components are analysed by defining general terms. The concepts; 'measuring', 'control', and 'control circuit' are therefore analysed. First and second stage control theories are included in definition of 'control'. The forth part presents the automation concept in ships, decision criterias for automation, effects of automation to ship operation, developments in ship automation systems, and definition of a developed system. The fifth part include knowledge about rudder and rudder control, where the sixth includes knowledge about propeller, that have a controllable pitch, and its control. The last part includes conclusions and recommendations. IV