Yüksek binalarda yangın tesisatı sistemlerinin ekonomikliğinin araştırılması
- Tez No: 46947
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EYÜP AKARYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının giriş bölümünde yangın, yangın türleri, yüksek yapılarda yangın sebepleri, binalara ilişkin temel tanımlar vb. ana başlıklar üzerinde durulmuştur. I. Bölümde Yüksek Yapılarda Yangın Güvenlik önlemleri incelenmiştir. II. Bölümde Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri araştırılmıştır. III. Bölümde Yangın Söndürme Sistemleri incelenerek; yüksek katlı binalarda aktif ve pasif yangın güvenlik önlemleri alındıktan sonra, en ekonomik ve teknik olarak en uygun yangın söndürme sisteminin otomatik sprinkler söndürme sistemi olduğu sonucuna varılmıştır. Uygulama örneği olarak 12 katlı bir otelde sprinklerin yerleşim şekli, barv çop dizaynı ve yangın su deposu rezervi hesabı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the introduction section of this study, I hove mentioned fire occurings in multi-flat buildings, and basic descriptions re lated to buildings. In teh Section I, Fire Security precautions in multi-flat Buildings have been examined. In Section II. Fire dedection and Alarming Systems have been examined and upon active and passive fire Security precautions are taken in multi-flats bu ildings, it has been seen that the most economic and appropriate fire extinguishing system in terms of technics automatic sprink ling extinguishing system. As an example to this system, the location form of sprinkling, design of pipe diometer and fire water tank re servation have been calculated.