Ceza muhakemesinde silahların eşitliği ilkesi
The principle of 'equality of arms' in criminal procedure
- Tez No: 469471
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA RUHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Silahların eşitliği ilkesi ceza muhakemesi sistematiğinde adil yargılanma hakkı kapsamında değerlendirilen bir ilkedir. Bazen kanuni düzenlemelerin eksikliği, bazen mevcut düzenlemelerin uygulamacılar tarafından benimsenmemesi, bazen de yapılan kanun değişiklikleri ya da geçici maddelerle kanunların geçici sürelerle uygulanmaması nedeniyle silahların eşitliği ilkesinin henüz özümsenmediği görülmektedir. Bu çalışma ile ceza muhakemesinde silahların eşitliği ilkesinin uygulama alanı tespit edilmeye çalışılmış ve bu doğrultuda adil yargılanma hakkı kapsamında yargılamanın tüm evrelerinde özellikle şüpheli ve sanık hakları bakımından bir değerlendirmeye yer verilmiştir. Sorunun ve ihlallerin tespiti için doktrinde yer verilen görüşlerden; Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarından yararlanılmış ayrıca uygulamacılarla da görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde Cumhuriyet savcılarının kamu gücünü kullanması nedeniyle, iddia makamı ile savunma makamı arasında mutlak bir eşitlikten bahsedilemeyeceği ve kanunen tanınan hak ve yetkilerin yanı sıra, taraflar arasında fiziki koşullar bakımından da bir eşitlik olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Adil Yargılanma Hakkı, Silahların Eşitliği İlkesi, AİHM, AİHS, Şüpheli ve Sanığa Tanınan Haklar.
Özet (Çeviri)
Equality of arms principle is a principle which is evaluated within the scope of“right to a fair trial”in the criminal procedure systematics. Is has been seen that the equality of arms principle has yet to be embraced.This issuue often arises from insufficient legal regulations, existing requlations not being completely obliged by the authorities or amendments to the current law and provisional articles preventing the existing law to be applied. This study aims to determine the field of application of equality of arms principle and evaluates the principle especially from the point of suspect or accused, in all phases of judicial procedure. Interviews wiht practitioners have been made in order identify the problems and violations, as well as doctrinal research on the subject and case study on precedents of Supreme Court of Justice, Constitutional Court anf European Court of Human Rights. We have reached the conclusion that given the rights, powers and discretions granted to the prosecution and defense it is virtually impossible to speak of absolute equity between the parties. For that matter, there are no equity between them in terms of physical conditions. Key Words : Right to a fair trail, equality of arms principle, ECHR, EAHR, rights granted to the suspect and accused.