Popüler elektronik müzikte ritüel kavramı ve bir sentez önerisi
Concept of ritual in popular electronic music and a synthesis proposal
  1. Tez No: 469491
  2. Yazar: TUNCEL EYLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çeşitli kültürel evrimlerden geçen şamansal dans ve ritüel kültürünün, elektronik dans müziği kültürüne ve yeni kitlesel ritüellere etkisi bilinmektedir. Her geçen yıl daha geniş kitlelere yayılan bu kültür günümüz toplumlarına Orta Asya şamanlarının bir mirası olarak nitelendirilebilir. Oyunsal veya spiritüel dans ritüellerindeki amaç bu süreçte değişmeyen bir unsurdur. Kullanılan araçlar ise değişim göstermiştir. En önemli değişim ise etkinliklerde büyük önem taşıyan müzikte gerçekleşmiştir. Kabile şamanlarının davullarıyla oluşturduğu ritimler genellikle tekrarlı niteliktedir. Bu özellik günümüzde düzenlenen elektronik dans müziği festivallerinde ve ravelerde çalınan elektronik dans müziğinin tanımlayıcı özelliklerinden biri olarak sayılabilir. Yapılan araştırmalarda elde edilen bilgiler ışığında, Geleneksel Türk Müziği enstrümanları, usülleri, tınısal ve ritimsel malzeme olarak kullanılarak, Batı elektronik dans müziği türleriyle sentezlenecektir. Bu sentez sonucunda yeni bir müzik prodüksiyonu canlı olarak icra edilecektir.
Özet (Çeviri)
It has been long known that shamanic dance and it's rituals which evolved culturally for so many years have a huge impact on electronic dance music cultures and it's new mass rituals. This culture reaches large masses every passing year and can be characterized as an inheritance of Central Asia shamans.Spiritual dance is always essential for these rituals yet, tools that are used in these events have been changed in years. The most outstanding change was music. The rhythms of drums played by tribe shamans are generally repetitive. This is one of the common descriptions of how we define modern-days' electronic dance music that we hear at festivals or raves. In the light of the information obtained in this research western electronic dance music genres will be synthesized with traditional Turkish music instruments and rhythm structures. As a result of this syntheses, a brand new music production will be performed live.