Kadastroda sayısal çalışmalarda çıkabilecek problemler ve çözüm yolları, öneriler
  1. Tez No: 46967
  2. Yazar: TAMER SARACIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
VI ÖZET Kadastroda sayısal çalışma yaparken kullanılacak donelerin irdelenmesi gerekir. Bunun için de ilk iş olarak kadastronun kurulduğu günden bugüne çalışma teknikleri, teknolojisi ve elde edilen ürünlerin irdelemesi yapıldı. Bunu yaparken tapu fen çalışmaları özetlendi. Türkiye1 de bilgi sistemlerinin kurulması ayrıca bilgisayarla harita yapımıyla ilgili bazı uygulamalar ve bunlarla ilgili maliyet analizleri irdelendi. Sayısal üretilmiş ya da sayısallaştırılmış paftalar ile ilgili uygulamalar anlatılıyor ve klasik yöntemlerle çizilmiş paftaların sayısallaştırılmasında çıkacak sorunlar i rde 1 enme kt ed i r. Kadastroda en büyük sorunlardan biri de farklı ölçek ve farklı koordinat sistemleriyle çizilmiş paftaların kenarlaştırılmasıdır. Bunu sağlayabilmek için dönüşüm formüllerinden faydalanmak gerekmektedir. Dönüşüm formüllerinde ise en önemli faktör ortak noktaların yeterli dağılımda ve hassas iye t de elde edilmesi için gerekli araştırma çalışmalarının yapılmasıdır. Sayı sal laşt ırma sonucunda çıkacak problemlerin çözümünde kullanılacak hukuki yollar sınırlıdır. Bunlar 3402 sayılı Kadastro Kanunu' nun 41. maddesi ve 1458 sayılı Kadastro Genel Müdürlüğü Genelgesi* nden ibarettir. Ayrıca sayısalı aşacak paftanın kadastroca oluşturulması çalışmaları sırasında yapılan ölçü ve tersimat hatalarıVII irdelenerek çözüm üretilmeye çalışıldı. Uygulama olarak grafik üretilmiş kadastro paftalarının sayısallaştırı İması, sayısal laştırma esnasında çıkacak problemler ve problemlerin çözümü anlatılmaktadır. Sonuç ve öneriler; tezde anlatılanlar ışığında sayısal ortamda yapılacak çalışmalara yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY Firstly, begean with entry. Summary of register with a title-deed organizations in the land survay offices. The estabishment of information systems in Turkey. Seperately some of mapmaking with computer and financial analysis of map making with computer systems. Digital production maps and applyment of these maps. Translating the classical maps to digital maps have some problems, these problems were telled in this section. Some of the problems turning to digital system and results. As 3402 counted law's 41. matter the fource of resulting the problems. Seperatiliy when applyment of the maps there has some mesurement and drawing mistakes. These mistakes examined and trying to result. Translating to grafic production maps to digital maps have some problems. These problems and result were telled in the section. The adurscments section. During the digitializing what can be made, how can be made illuminated. With my best wishes sincerly yours.