Türkiye'de üretilmiş kadastral altlıkların bilgi sistemi oluşturma içerikli çalışmalarda kullanılabilirliğinin araştırılması
Researching usability of cadastral maps produced in Turkey for studies of generating ınformation system
  1. Tez No: 335309
  2. Yazar: ŞADİ TÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞABAN İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde farklı kurumlarca üretilen bilgi ve belgeler kullanılarak ülke bilgi sistemlerinin oluşturulması temel hedef haline gelmiştir. Dünyadaki gelişime de uygun olacak Ülke Coğrafi Bilgi Sistemini oluşturmada, bu altlıkların sisteme entegrasyonunda birçok sorun yaşanmakta ve çözümler beklenmektedir. Mevcuttaki harita bilgi altlıklarının yok kabul edilmesi ise çok da pratik gözükmemektedir.Bilindiği üzere; ülke yönetiminde, planlama faaliyetlerinde, taşınmazların vergilendirilmesinde ve mülkiyetin güvence altına alınmasında, harita ve haritaya dayalı ürünler vazgeçilmez altlıklardır. Ülkemizde haritacılık faaliyetlerini yürüten birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar birbirinden bağımsız çalışmalar yapmış olmalarına rağmen, altlık olarak kullandıkları verileri sadece Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerinden temin etmektedirler.Ülkemizde kurumsal düzeyde üretilen mevcut kadastral altlıkların doğruluğu, kurumlar tarafından üretilmiş ve üretilecek olan haritaların ne derece doğru yapıldığını göstermektedir. Bu nedenle, kadastrodaki altlıklar haritacılık sektörü için son derece önemli hale gelmektedir. Kadastrodaki mevcut haritaların, doğruluğu yüksek haritalar haline getirilebilmesi için yenilenmeye ihtiyacı olduğu kadar, teknik yetersizlikler nedeniyle güncelliğini kaybetmiş haritaların ise yeniden üretilmesi yoluna gidilmelidir.Yapılan çalışmalar kapsamında ülkemizde haritacılık çalışmalarını yürüten kurumların kullandıkları harita altlıkları incelemiş, tüm bu kurumların faaliyetlerinde kadastral altlıkları baz alarak çalışmalarını yürüttükleri görülmüştür. Seçilen uygulama sahasına ait olup grafik ve fotogrametrik yöntemlerde üretilmiş olan kadastro paftaları sayısallaştırılmış ve ülke koordinat sistemine dönüştürülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda mevcut arazi ile kadastronun altlık olarak kullandığı paftalar arasında uyuşumsuzluk olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, mevcut kadastro paftalarının yetersiz kaldığı, ilgili paftaların güncellenmesi ve yenilenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Yeni üretimi yapılacak kadastral altlıkların pafta standartları açısından, sadece kadastroya altlık olarak kalmayıp diğer kurumlarında ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tek bir sistem mantığında ve 3 boyutlu sayısal kadastro paftaları olarak üretilmesinin gerekliliği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, it has become the basic aim to generate country information systems by using information and documents produced by different institutions. In forming country geographical information system which will also be suitable for the evolution in the world, there have been problems in integrating bases to the system and solutions have been expected to these problems. However, it?s not so practical to ignore map information bases.As known, map and map based productions are indispensable bases in governing a country, planning activities, taxation of real estates and securing property. There are a lot of institutions carrying out mapping activities in our country. Although these institutions have conducted independent works of each other, they have provided data, which they have used as a base, just from General Directorate of Land Registry and Cadastre.Accuracy of current cadastral bases which have been produced on a corporate level has shown that maps have been made accurately to what extent which have been produced and will be produced by institutions. Thus, bases in cadastre have become extremely important for mapping sector. Current maps in cadastre need to be renewed in order to gain the most accurate maps. Moreover, maps, which are out of date because of technical incompetences, need to be reproduced.Within the scope of the studies, map bases which have been used by institutions (institutions that carry out mapping studies in our country) have been examined and it has been determined that all these institutions in their activities have carried out the studies based on cadastral bases. Belonging to the selected practice field, cadastral map sheet which has been produced with graphical and photogrammetric methods has been digitized and converted into a national coordinate system. At the end of the studies, an incongruity has been determined between current land and sheets which cadastre has used them as a base. Hence, it has been concluded that current cadastre sheets are inadequate, related sheets should be updated and renewed. For the new production cadastral bases, in terms of sheet standards, it has been understood that just a base for a cadastre has been inadequate, but cadastral map sheets should be produced with a unique system rational which could meet the needs of other institutions. In addition, the necessity of production of three dimensional digital base has been understood.