1 numaralı Sivrihisar kadı sicilinin 162-237. sahifelerinin transkripsiyon ve tahlili
Transcri̇pti̇on and analysis of Si̇vri̇hi̇sar judge judi̇cal record no:1 pages 162-237
- Tez No: 469691
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ADALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nin mahkeme kayıtlarını tutan şer'iye sicillerinden Sivrihisar'a ait bir numaralı defterin 162-237.sahifelerinin transkribe edilerek değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Defterin bu günkü alfabe ile yazımı sırasında basit transkripsiyon kuralları uygulanmıştır. Metindeki hükümler, tarihsel bakış açısı ile değerlendirilmiş, konuyu tamamlamak bakımından Osmanlı hukuk sistemi ile ilgili birtakım kavramlar tanıtılmıştır. Çalışmada ayrıca Sivrihisar'ın tarihi hakkında kısa bilgi verilmiştir. Çeşitli konularda hükümlerin yer aldığı defter, dönemin siyasi, sosyo-ekonomik, askerî ve kültürel yönleri hakkında fikirler vermektedir. Bu bilgiler ışığında Osmanlı Devleti'nin merkez dışındaki uygulamaları ve Sivrihisar'ın Osmanlı tarihindeki önemi de ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to transcribe and evaluate the notbook no: 10 which contains sheriah judical records of Sivrihisar City of Ottoman Empire. Transcription and evaluation of this material may present a valuable source for further resarches. Simple transcription rules were used during the rewriting of the material with current Turkısh alphabeth. Verdicts in the text were evaluated by a historical we point. Some concepts considering Ottoman Legal System were explained and a short history of Sivrihisar City was included to make the subject more clear. The notbook gives some idea about politics, sosyo- economics, military and culturel aspects of the era. Through these information, social implementations of the Ottoman Empire apart from the center may be comprehended better and importance of the city can be seen.