Türkiye'de 2000 sonrası çağdaş sanatta fotoğraf aracılığı ile yapılan kent yorumları ve sonuçları
Urban interpretations and results made by photographs in contemporary art after 2000 in Turkey
- Tez No: 469781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye'de 2000 Sonrası Çağdaş Sanatta Fotoğraf Aracılığı ile Yapılan Kent Yorumları ve Sonuçları isimli tez çalışması Fotoğraf aracılığı ile yapılan kent yorumlarını, değerlendirme ve inceleme amacı taşır. Modernizmden günümüze fotoğrafın kent ile ilişkisi teknik, araç ve estetik düzeyde değişim göstererek ilerlemiştir.Büyüyen Kentlerin yapısal, kültürel, estetik bileşenleri ve bilimsel tasnifleri tarihsel süreçte Sanata dolaylı veya doğrudan yansımıştır. Fotoğraf özelinde Kentin yapısal ve kitlesel değişimleri belgesel, deneysel yaklaşımlar ile gündeme gelmiş, 2000 sonrasında kuramsal temelli çalımalar ağırlık kazanmıştır. Fotoğrafın teknik ve estetik bileşenleri ile kent ile kurduğu karşılıklı ilişki kenti ussal alımlamaya, estetize etmeye, imgesel bileşenleri ile kavramaya yardım etmektedir. Günümüz kentlerini gören, izleyen, kaydeden Fotoğraf aynı zamanda yeni dönüşümlere olumlu-olumsuz eleştirilerini sürdürmektedir. Uygarlığın belleği sözler, yazı, resim, heykel, seramik, müzik, tiyatro,geleneksel el sanatları,sinema ile dönüşürken fotoğraf; bazen kendisi , bazen araç olarak izlemekte, kaydetmekte, estetize etmektedir.
Özet (Çeviri)
Urban Interpretations and Results Made by Photographs in Contemporary Art after 2000 in Turkey thesis study is aimed at evaluating and reviewing the urban interpretations made through photographs. From modernism to today, the relationship between the photograph and city has been progressed, changing on the technical, instrumental and aesthetic levels. The structural, cultural, aesthetic components and scientific classifications of the growing cities are reflected indirectly or directly in the historical process. The structural and mass changes of the city in particular have come to the fore with the documentary and experimental approach, and after 2000, theoretically based studies have gained importance. The technical and aesthetic components of photography and the mutual relationship they have established with the city, helps rational reception, aestheticizing and conceptualization by its imaginary components. Seeing, watching and recording today's cities, Photographs at the same time continue its positive/negative criticisms on the new transformations. While the memory of civilization is transformed by words, writing, painting, sculpture, ceramics, theater, traditional handicrafts and cinema, the photograph watches, records and aestheticizes sometimes as itself and sometimes as an instrument.