Ulvi Cemal Erkin keman konçertosunun müzikal analizi
Musical analysis of Ulvi Cemal Erkin violin concerto
  1. Tez No: 469782
  2. Yazar: ANIL ALTINSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYSİM DOLGUN ILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
“Ulvi Cemal Erkin'in Keman Konçertosu'nun Müzikal Analizi”adlı bu çalışmada bestecinin tek keman konçertosunun formal, armonik ve orkestrasyon açısından incelemesi yapılmıştır. Özellikle çalışma içerisinde yapılan armonik yapıların incelenmesi tek yönlü olarak değil, hem Türk müziği yönünden hem de Batı müziği açısından incelenmiş ortaya çıkan verilerden yararlanılarak çalışmanın tamamlanması sağlanmıştır. Çalışma 3 ana bölüm altında oluşturulmuş, ilk bölümde Konçerto teriminin nasıl ortaya çıktığına, gelişim sürecine ve çalıcılık açısından nasıl şekillendiğine değinilmiştir. İkinci bölümde bestecinin hayatına, aldığı eğitime, eserlerindeki temalara, genel kullandığı armoni dinamiklerine ve eserlerinin listesine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu çalışmanın ana konusu olan Keman Konçertosu'nun formal, armonik ve çalıcılık tekniği açısından analizine değinilmiştir. Konçerto'nun ilk bölümünde Sonat formunu andıran bir form yapısı analiz edilmiş“Sergi-Gelişim-Yeniden Sergi”şeklinde bestelenmiş olduğu anlaşılmıştır. Modal etkilerin yanı sıra Makamsal yapıların da birlikte kullanıldığı bu bölümde çok yönlü incelemeler yapılmıştır Farklılık olarak“Solistik Kadans”eklentisi görülmüştür. İkinci Bölüm'de Lied Formu'nun özelliklerinin olduğu analiz edilmiş ve bölümün A-B-A şeklinde bestelendiği incelenmiştir. Tonal referansların ilk bölüme göre daha ağırlıklı olduğu bu bölümde minör etkisi ağırlıklı olarak görülmüştür. Minör-Modal etkinin bölümün sonuna kadar devam ettiği incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de diğer iki bölümün aksine Makamsal etkinin yoğunlaştığı incelenmiştir. Özellikle bu bölümün formal yapısının serbest yapıda olduğu temalarına ve geneline bakıldığında anlaşılmıştır. Genel olarak bestecinin Türk müziğine olan katkılarının bu eserde de ön planda olduğu görülmektedir ve bununla birlikte Avrupa müziğinin de özelliklerinin bir kısmının alınıp, armonisel olarak 4'lü armoni ile harmanlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
“ Musical Analysis of Ulvi Cemal Erkin Violin Concerto ”named this study composer's only violin concerto's in terms of formal, harmonic and orchestration examined. Specially, the study's inside committed, examination of harmonic structures; Not one-way, in terms of also Turkish Music and Western Music examined. Taking advantage of these emerging data, this work is done. This study consists of 3 main sections. In the first section, How the term“concerto”emerges, development process and how it is shaped in terms of playability mentioned. In the second section, To the life of the composer, education received, theme in his works, his harmonic dynamics and take part of his works. In the third section, The main theme of this work; the violin concerto's formal, harmonic and analysis of the technique of play mentioned. Concerto's in the first section, The form structure resembling the Sonata form was analyzed. It was understood that; it was composed in the form of Exposition-Development-Re-exposition. Modal effects as well as Turkish scales structures used together in this part , ıt's made multiple reviews. As a difference, the“Virtuoso Cadenza”plug is seen. In the second part, the characteristics of the Lied form are analyzed and ıt was seen to be composed in the form of A-B-A. Tonal references are more weighted than the first division in this section , minor effect was predominantly seen. Minor-modal activity continued until the end of the section. In the third section, Turkish Traditional Scale effects was concentrate unlike the other two section. Particularly, it has been understood that the formal structure of this section. In general, it is seen that the contributions of composer to Turkish music are also in the foreground in this work and however, some of the features of European music have been taken and harmonically blended with the 4th harmony.