Proses tasarımındaki modelleme çalışmalarına uygulanabilecek geometrik programlama için yeni bir yaklaşım
- Tez No: 46982
- Danışmanlar: PROF.DR. EDİP BÜYÜKKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kimya mühendisliği açısından önemli etkilerin birçoğunu içeren Williams-Otto prosesi ele alınarak optimizasyonu, Holotransformasyon yöntemi nin yapay dönüşüm algoritmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bu algoritma, denklem sis teminin Newton-Raphson yöntemiyle iteratif olarak çözümü sırasında Jakobiyen matrisi üzerine uygulanmıştır. Holotransformasyon yöntemi kullanılarak maksimize edilmek istenen amaç fonksiyonu değeri optimuma yakın olarak elde edilmiştir. Bu değer, Williams-Otto prosesinin Geometrik Programlama ile optimizasyonunu gerçekleştiren Rijckaert ve Martens 'in çözümünden daha büyüktür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, optimization of Williams-Otto process containing most of the effects important from chemical engineering point of view have been carried out by the artifical variation algorithm, of Holotransformation method. This algorithm has been applied to Jakobien matrix during iterative solution of equation system by Newton-Raphson method. The value of the maximized objective function was attained near the optimum by Holotransformation method. This value is better than solution obtained by Rijckaert and Martens who carried out the optimization of Williams- Otto process applying Geometric Programming. XI