Kesintisiz güç kaynakları
- Tez No: 46981
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. HADİ SARUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında elektrik enerjisinin varlığının ve kalitesinin önem taşıdığı yerlerde kullanılan kesintisiz güç kaynakları incelenmiş tir. Kesintisiz Güç Kaynaklarının önemli kullanma alanları ve özellikle bilgisayar kullanımında Kesintisiz Güç Kaynaklarının (KGK) gerekliliği, tezin ilk kısmında incelenmiştir. Bu bölümde sistemlerin genel yapısı ve çalışma şekilleri hakkında da genel bir bilgi de mevcuttur. Kesintisiz Güç Kaynağı sistemlerinin doğrultucu devre kısımları e- ele alınmıştır. Günümüzde Kesintisiz Güç Kaynağı sistemlerinde kullanı lan doğrultucu devreler bu bölümde incelenmiştir. Çalışma şekilleri, a- avantajları, dezavantajları açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde akümülatörler ele alınmıştır. Akümüla- törlerin yapıları, kimyasal özellikleri ve performansları incelenmiş tir. Akümülatörler in doldurma ve boşalma sırasındaki sırasındaki davra nışları ve akümülatör doldurma yöntemleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ele alınan inverterler Kesintisiz Güç Kaynağı sistemlerinin en önemli parçasıdır. Bölüm içerisinde Kesintisiz Güç Kaynağı sistemlerinde kullanılabilecek inverter devrelerinden olabildi ğince fazla sayıda örnek verilmiştir. Devrelerin çalışmalarının yanın da avantaj ve dezavantajları da anlatılmıştır. Bu bölümde ayrıca inver ter devrelerinde kullanılan anahtariama elemanları da anlatılmıştır. Elemanların çalışma şekilleri, özellikleri anlatılmıştır. înverterlerde önemli bir konu olan 120' ve 180° iletimli çalışma modlarmın da karşı laştırması yapıJîîıiştır. Beşinci ve son bölümde ise özellikle Darbe Genişlik Modülasyonu (PWM) olmak üzere modülasyon teknikleri açıklanmıştır. PİM ile sinusoi dal gerilim elde etmek için kullanılan metodlar anlatılmıştır. Bu bölü mün son kısmında ise PWM ile elde edilen sinusoidal gerilimin içerdiği harmonik akımlar anlatılmıştır. Harmonikleri elimine etme ve filtreleme devreleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis Uninterrupted Power Supplies (UPS) are examined. UPS systems are used for high quality and safety electrical energy. The necessity of UPS systems in using areas especially computer using app lications is explained in first section. Some informations about gene ral structure and working principles of UPS systems are also given. In second section the rectifiers are examined. The most common rectifier circuits are given. The working principles, advantages and disadvantages of each circuit are explained. Batteries are examined in third section. Structure, chemical pro perties and performances of batteries are explained. The behaviour of batteries during charging and discharging and charging methods are exa mined. The inverters which examined in fourth section are the most impor tant part of UPS systems. In this section as much as possible circuits are ex-plained. The working principles, advantages and disadvantages of each circuit are given. The semiconductors which used in inverter circuits are explaned. Structures, working principles, given for each component. The last period of this section is about 120° and 180° mo des of square wave inverters. 120" and 180° modes are compared. The modulation techniques are examined in fifth section. In this section especially Pulse Width Modulation (PWM) is explained. The ways of PWM are given. Microprocessor controlled PWM techniques and the st ructure of microprocessors are also given in this section. The harmonic currents that sinusoidal PWM wave form contains, are examined. The eli minating methods of these harmonics are given. The last period of this section is about filter circuits. VI