Sirkülasyon pompalarının enerji tasarrufu ve ekonomikliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 46984
  2. Yazar: HARUN SERDAR SAYILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM GENTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
VII SİRKÜLASYON POMPALARININ ENERJİ TASARRUFU ve EKONOMİKLİ?İNİN İNCELENMESİ ÖZET Son yıllarda orantısız artan enerji maliyetleri, tüketicilerin elindeki sistemlerin işletme maliyetlerini azaltmak için bir çaba içerisine girmelerine yol açmıştır. Performansta çok az veya hiç azalma olmamasına rağmen güç tüketimi iki katma çıkmıştır. Bununla beraber, pompalar genelde sistemin mümkün olan maksimum ihtiyacına karşılık gelecek kapasitede dizayn edilmiştir. Pratikte ise cihaz, kısmi yük veya hafif yük aranda çalışmaktadır. Isıtma sistemlerindeki sirkülasyon pompalan, işletmede kaldıkları zaman aralığında (ortalama yılda 5300 ~ 5500 saat) sekonder enerji tüketiminin irdelenmesi ve sistem şartlarının değişken olduğu yerde bir anahtar olması nedeniyle önrmlidir. Yukarıdaki nedenlerden dolayı enerji tasarrufu sağlayabilmek için bazı yöntemler denenmiştir. Bu araştırma yazısında hız kontrolü ve otomatik pompa kontrolu,yani, zaman ayarlı (t) açma/kapama; max/min kontrolü, gidiş sıcaklığı duyarlı kontrol (+T), dönüş sıcaklığı duyarlı kontrol (-T), fark sıcaklığı duyarlı kontrol (AT) ve fark basma duyarlı kontrol (AP) yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Kısaca, yukarıdaki yöntemlerin tümünü yada bazısını kullanarak, ciddi şekilde enerji tasarrufu sağlayabileceği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII INVESTIGATION OF POWER SAVİNG AND ECONOMY FOR CIRCULATION PUMPS ABSTRACT Distroportianely increased energy costs in recent years have led customers to expect of their systems a considerable degree of reduction in running costâ i.e. in power consumption, coupled with little or no reduction in performance. However, circulation pumps are generally desinged so that their capacity corresponds to the maximum possible requirement of the system. In practice, system operates almost exclusively under partial or low load conditions. Circulating pumps in heating systems are important in determining me secondary energy consumption of a system because of the length of time they operate (on avarage 5000 ~ 6000 hours per year) and become a key feature where system conditions vary. Due to the all above reasons we can apply some remedies for saving energy costs. On this search text we have explained some remedies; such as speed control and automatic pump controls i.e. are timer actuated on/off or max./min. (t) control, flow temperature sensitive control (+T), return temperature sensitive control (-T), differential temperature sensitive control (AT), differential pressure control (AP). As a brief, we can say that using all or one of above remedies we could get considerable energy saving.