The effect of thrust bearing surface roughness on circulator pumps performance
Eksenel yatak yüzey pürüzlülüğünün pompa performansına etkisi
  1. Tez No: 878804
  2. Yazar: MURAT ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKİCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBALA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Su Ürünleri, Mechanical Engineering, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu makalede, eksenel yatak yüzey pürüzlülüğünün sirkülasyon pompalarının performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yüzey pürüzlülüğünün akış hızı, pompa basıncı ve enerji tüketimi gibi bazı kritik parametreler üzerindeki etkisini belirlemeye yardımcı olan deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Deneysel analiz, eksenel yatakların yüzey pürüzlülüğünde yapılan değişiklikleri içermekte olup, yatak yüzeyinin pürüzlülüğü ile pompanın genel performansı arasında yakın bir ilişki olduğunu göstermektedir. Çalışma sırasında yapılan ana gözlem, daha pürüzlü yatak yüzeylerinin pompa motorunun daha fazla sürtünme ile çalışmasına neden olduğu gerçeğidir. Sonuç olarak, pompanın verimliliği dramatik bir şekilde düşmekte, bu da pompanın genel performansında azalmaya yol açmaktadır. Ayrıca, yatak yüzeyinin pürüzlülüğündeki değişikliğin doğrusal değişikliklere yol açmadığı ve pompanın davranışını belirleyen çok sayıda düzensiz etkinin olduğu belirtilmelidir. Bu araştırma özellikle, eksenel yatak yüzeyinin pürüzsüzlüğünün sirkülatör pompasının verimliliği ve etkinliğini belirlemede son derece önemli olduğunu sonucuna varmaktadır. Ayrıca, tasarımcılara eksenel yatağın pürüzsüz bir yüzeyinin son derece gerekli olduğunu anlamalarında yardımcı olarak pompa tasarımını ve performanslarını artırmada çok önemli bir rehber sunmaktadır. Bu, pompaların emniyetli özellikleri nedeniyle önemlidir. Sonuç olarak, enerji tasarrufu sağlayacak, pompa motorlarının aşınma ve yıpranmasını azaltacak ve mühendisler ve kullanıcılar için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this paper, the effect of thrust bearing surface roughness on the performance of circulation pumps was studied. It was implemented by experimental exploration which helped to determine the influence of surface roughness on some critical parameters, like flow rate, pressure head, and power consumption. The experimental analysis included the differences made to the surface roughness of thrust bearings have shown that there is a close relationship between the roughness of the bearing's surface and the overall performance of the pump. The main observation made during the study was the fact that rougher bearing surfaces induce the pump's engine to work with more friction. As a result, the efficiency of the pump decreases dramatically, which means a decrease in the overall performance of the pump. Furthermore, it should be noted that the change in the roughness of the bearing's surface does not induce linear changes and there is a vast number of irregular influences that determine the pump's behavior. This research particularly concludes that the smoothness of the thrust bearing's surface is highly essential in determining the efficiency and effectiveness of the circulator pump. It also offers a very vital guideline in enhancing pump design and their performances, by helping the designers understand that a smooth surface for the thrust bearing is highly essential. This is because of the fail-safe characteristics of the pumps. It will, in the end, save energy, reduce the wear and tear of the pump engines, and be of benefit to the engineers and users.