Kişisel bilgisayar bileşenleri endüstrisinde oligopol etkilerin incelenmesi
The analysis of oligopolistic effects in personal computer component industry
  1. Tez No: 469850
  2. Yazar: VEDAT BAYDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE ATAY KAYIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bilgisayarlar günlük hayatımızın ve iş hayatımızın vazgeçilmez araçlarıdır. Kişisel bilgisayar sektörü az sayıda firmadan oluşan oligopol bir piyasa olmasının yanında, işlemci, ekran kartı, anakart gibi bilgisayar bileşen piyasaları da oligopol piyasa yapısındadır. Bu tez çalışmasında merkezi işlem birimi ve grafik işlem birimi piyasalarının oligopol yapıları incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı merkezi işlem birimi ve grafik işlem birimi piyasalarının yapısını ve tarihsel gelişimini incelemek, eldeki veriler ile yapılacak analizler doğrultusunda bu piyasalardaki firmaların aralarında nasıl bir etkileşim olduğunu saptamak ve böylece bu piyasaların gelecekte nasıl bir yapıya bürünebileceğini tahmin etmektir. Hem merkezi işlem birimi hem de grafik işlem birimi piyasalarının birlikte analiz edilmesi vasıtasıyla literatüre katkı yapılması amaçlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda merkezi işem birimi fiyatları bakımından Intel ve AMD arasında negatif ilişkinin olduğu, performans bakımından ise pozitif ilişki olduğu bulunmuştur. Grafik işlem birimi piyasasında ise hem grafik işlem birimi fiyatları hem de performansları bakımından Nvidia ve ATI arasında pozitif ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Computers are indispensable tools of our daily and work life. Although the personal computer industry is an oligopolistic industry which consists of a few firms, the components of the computers such as processor, graphics card, mainboard industries are oligopolistic too. In this study oligopoly structure of central processing unit and graphics processing unit industries are analysed. The aim of this study is to analyse the structure and historical development of central processing unit and graphics processing unit markets, to find out the kind of relationships between these firms and thus to foresee the future structure of these markets. It is aimed to contribute the literature by analysing both central processing unit and graphics processing unit markets. As a result of the analysis, it has been found that there is a negative relationship between Intel and AMD in terms of processor prices and there is a positive relationship between these firms in terms of processor performance. It has been seen that there is a positive relationship between Nvidia and ATI in terms of processor price and performance in graphics processing unit market.