Boşanma sürecindeki bireylerde başa çıkma stratejileri ve dini başa çıkma: Isparta örneği
Coping strategies and religious coping of individuals in divorce process: The case of Isparta
- Tez No: 469870
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmada, Isparta 1. Aile Mahkemesi'ne başvuran ve boşanma sürecinde olan bireylerin stresle başa çıkma stratejileri ve başa çıkma türlerinden dini başa çıkma tarzları incelenmiştir. Isparta Adliyesi 1. Aile Mahkemesi'nde 01/01/2015-31/12/2015 tarihleri arasında çekişmeli boşanma davası olarak açılmış ve 30/06/2016 tarihinde yargılaması halen devam eden dosyalardaki 54 kadın, 51 erkek toplam 105 kişi ile çalışılmış ve örneklem grubuna, tümünün sözlü onayları alındıktan sonra, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Dini Başa Çıkma Envanteri ve katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu vb. demografik özellikleri ile birlikte evlilik yaşı, evlenme şekli, çocuk sayısı vb. bilgileri ve dindarlık algılarını ölçmek için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, boşanma sürecindeki bireylerde cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu, kendine yönelik dindarlık algısı değişkenlerinin; bireylerin stresle başa çıkma ve dini başa çıkma tarzlarını etkileyen faktörler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The stress coping strategies and the religious coping skils of individuals who is in divorce prosess at the Isparta Family Court have been investigated in this study. The participants are 54 females, 51 males from the contested divorce cases which claimed between 01/01/2015-31/12/2015 and continued until 30/06/2016. All these 105 participants verbally consented to take part in the study and they responded to the Coping Style Scale, the Religious Coping Intentory, the demographic data form which has been contained the gender, age, educational status, age of marriage, type of marriage, number of children, etc. and the subjective religiousness perception form that designed by the researcher. The results revealed that age, gender, educational and economic status, subjective religiousness perception are the variables have an impact on the religious coping styles and the stress coping strategies.