Yorum ve süreklilik açısından topkapı sarayı
  1. Tez No: 46988
  2. Yazar: MELEK ZÜHRE SÖZERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABALI ZEKİYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Özet Saray olarak yaşantısını 400 yıl boyunca sürdürmüş, bugüne dek de farklı fonksiyonlar yüklenerek bu yaşantısına devam eden Topkapı Sarayı; şehrin her yerinden algılanabilen ayrıcalıklı bir yapıya sahiptir. Osmanlı mimarlık, sanat ve kültür yaşantısını yansıtan, bizlerin bugünkü mimarlık anlayışına yeni bakış açıları kazandırabilecek bir yapı bütünüdür. Bu çalışma da, saray hakkında farklı dönemlerde verilmiş yorumlardan (yazılı ve grafik) faydalanarak, yapının anlamını ortaya koymak hedeflenmiştir. Bu yorumlar, günümüz bakışıyla değerlendirilmeye çalışılmış, sarayın günümüze dek kalıcı.olan değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu sayede, Topkapı Saray Bütününün her dönemde kalıcı ve benzerlik gösteren ifadelere sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu özellik Saray'ı evrenselliğe taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Summary Serving as a Palace for the Ottoman Empire for 400 years The Topkapi Palace is contunuing to take on different functions today. Possesing a priviliged site that can be perceived from any place in the city The Palace reflects the Ottoman, architectural, cultural way of living while being an example of complete structure to us in our progress in architectural studies. In this worksheet it is intended to bring up the sense of the guidence different interpretations (both in text & in graphics ) given during different eras. With todays view, these interpretations are appraised & it is intended to determine the permanent values of The Palace. Through all these studies it has been determined The Topkapi Palace Complex is during all its life had been permanent & owned similiar expressional senses. This special feature carries The Palace to an universal sense.