Tarih derleri genel amaçlarının kazandırılma düzeylerine ilişkin öğrenci, öğretmen ve veli görüşleri
Student, teacher and parent opinions regarding the acquisition level of the general purposes of history lessons
  1. Tez No: 666365
  2. Yazar: RECEP TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ortaöğretim tarih eğitim sistemini oluşturan unsurlardan öğrenci, öğretmen ve velilerin tarih derslerinin genel amaçlarının kazanılma düzeylerine ilişkin görüşleri ve bu görüşler arasındaki benzer ve farklı yönlerin belirlenmesidir. Araştırmada, karma yöntem desenlerinden ardışık sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda lise son sınıf öğrencilerinin öğretim programlarında yer alan tarih derslerinin genel amaçlarının öğrencilere kazandırılma düzeyine ilişkin görüşlerini beş dereceli olarak ölçecek şekilde geliştirilen soru formları kullanılmıştır. Tarihsel bilgi, tarihsel düşünme becerileri ve temel değer kazanımlarını ifade eden bu ölçek analizinde; betimsel istatistiklerden, standart sapma ve ortalama kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında velilere yönelik yazılı form, öğretmen ve öğrencilere yönelik görüşme formu kullanılmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın nicel ve nitel boyutundan elde edilen bulgular ışığında ortaöğretim tarih eğitiminin genel amaçlarını oluşturan bilgi, beceri ve değer kazanımlarına yönelik olarak öğrenci katılım oranları ile öğrenci, öğretmen ve veli görüşleri sonucunda bu kazanımlara yönelik benzer ve farklı yönler belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar ışığında bilgi boyutunda“Tarihsel bilgi”,“Milli Mücadele/Cumhuriyet Tarihi”ve“Osmanlı tarihi”; beceri boyutunda“Analiz ve yorum”ve“Empati”; değer boyutunda ise“Vatanseverlik”benzer/ortak kazanım unsurları ayrıca bilgi boyutunda“Temel kavramlar”; beceri boyutunda“Değişim ve süreklilik”ve“Tarihsel sorun analizi”; değer boyutunda ise“Sabır”farklı/ortak olmayan kazanım unsurları olarak tespit edilmiştir. Bilgi, beceri ve değer kazanımlarına yönelik olarak öğrenci, öğretmen ve veli görüşleri açısından ortak kazanımları ifade eden unsurlar olmakla birlikte ortak olmayan kazanım ifadelerinin de bulunduğu görülmektedir. Araştırmada ulaşılan sonuçlar ışığında ortaöğretim tarih eğitim sisteminin üç önemli unsuru olan öğrenci, öğretmen ve velilerin tarih dersleri genel amaçlarına yönelik görüşleri ile ilgili daha geniş çaplı çalışmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the opinions of students, teachers and parents, which are among the elements that make up the secondary education history education system, about the acquisition levels of the general objectives of history lessons and the similar and different aspects between these views. In the research, sequential sequential pattern, one of the mixed method designs, was used. In the quantitative dimension of the research, questionnaires developed in a way to measure the opinions of senior high school students regarding the level of gaining students the general purposes of history lessons in the curriculum were used. In this scale analysis, which expresses historical knowledge, historical thinking skills and basic value gains; Standard deviation and mean were used from descriptive statistics. In collecting qualitative data, written forms for parents, interview forms for teachers and students were used, and the data obtained were analyzed by content analysis method. In the light of the findings obtained from the quantitative and qualitative dimensions of the research, student participation rates for the knowledge, skills and value acquisitions that constitute the general purposes of secondary education history education, and as a result of the opinions of students, teachers and parents, similar and different aspects were determined for these gains. In the light of the results obtained in the research,“historical knowledge”,“National Struggle / Republic History”and“Ottoman history”;“Analysis and interpretation”and“Empathy”in the skill dimension; In the value dimension,“Patriotism”similar / common acquisition elements and in the knowledge dimension“Basic concepts”;“Change and continuity”and“Historical problem analysis”in skill dimension; In terms of value,“Patience”has been determined as different / non-common gain elements. Although there are elements that express common gains in terms of student, teacher and parent views regarding knowledge, skills and value gains, it is seen that there are also non-common gains. In the light of the results obtained in the study, it is suggested to carry out larger-scale studies on the views of students, teachers and parents, which are three important elements of the secondary education history education system, towards the general objectives of history lessons.