Türkiye'de belediyelerin mali yapısı ve sorunları: Burdur Belediyesi örneği
Financial structure and problems of municipalities in Turkey: Burdur Municipality
  1. Tez No: 469882
  2. Yazar: ÖZLEM BAPBACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Belediyelerin halkın ihtiyaç ve beklentilerine uygun yerel nitelikli hizmetleri etkin ve verimli bir şekilde yerine getirebilmesi için güçlü bir mali yapıya sahip olması gerekmektedir. Bu kapsamda, belediyelerin görevleri ile orantılı gelir kaynaklarının tahsis edilmesi ve mali özerkliğe sahip bir yapıya kavuşturulması önem arz etmektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki belediyelerin mali yapısı ve sorunlarının, Burdur Belediyesi özelinde incelenmesi ve araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yerel yönetimler içerisinde önemli bir yere sahip olan belediyelerin tarihsel gelişim süreci içerisinde mevcut mali yapılarındaki değişimler araştırılıp değerlendirilmiştir. Çalışmada Türkiye'deki belediyelerin ve Burdur Belediyesi'nin 2008-2016 yıllarını kapsayan dönem içerisinde mevcut mali yapıları ve sorunları analiz edilmiştir. Yerel yönetimlerin gelir-gider yapısına ve sorunlarına yönelik gerçekleştirilen incelemelerde mevzuatlar ve literatür taramalarından yararlanılmıştır. Özelde Burdur Belediyesi'nin gelir ve gider kesin hesap cetvelleri yanında alanında yazılmış kitap, makale, internet kaynakları ve Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün belediyelere ilişkin bütçe istatistiklerinden yararlanılmıştır. Burdur Belediyesi'nin gelir ve gider bütçesindeki artış ve azalışlara bağlı olarak gelir kalemleri içerisinde en önemli payı genel bütçe vergi gelirlerinden ayrılan paylar oluşturmaktadır. Bu durum harcamaların finansmanı konusunda merkezi idareden aktarılan payların öz kaynak gelirlerine oranla daha büyük bir paya sahip olduğunu göstermiştir. Belediye'nin gider bütçesi ise, sürekli artan yönlü bir dağılım göstermiş söz konusu bu durum Belediye'nin bütçeleme süreci içerisinde kaynak sıkıntısı çekmemesi, mali kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması noktasında fikir vermiştir. Anahtar Kelimeler Yerel Yönetimler, Belediyeler, Belediyelerin Mali Yapısı, Belediyelerin Mali Sorunları, Burdur Belediyesi.
Özet (Çeviri)
In order to fullfill the needs and expectations of the locals in an effective and efficient way, municipalities need to have a strong financial structure. In this context, it is important that the municipalities are allocated income resources commensurate with their duties and have a structure with fiscal autonomy. In this study, it is aimed to investigate the financial structure and problems of the municipalities in Turkey with the particular investigation and examination of the Municipality of Burdur. In accordance with that purpose, the changes in the existing financial structures of the municipalities, which have an important position in the historical developement process, have been investigated and evaluated. In the study, existing financial structures and problems of the municipalities of Turkey and Burdur during the period covering 2008-2016 is analyzed. The reviews carried out on the income-expenditure structure and problems of the local administrations have benefited from the examination of legislation and literature. In addition to the statements of income and expense of the Municipality of Burdur, budget statistics related to the books, articles, internet resources and the accounts of the General Directorate of Public Accounts were used. Depending on the increase and decrease in the income and expense budget of Burdur Municipality, the most important share in income items constitutes the shares deducted from general budget tax revenues. This situation has shown that the centralized share of financing expenditures has a larger share of equity than the equity returns. The expense budget of the municipality, on the other hand, has shown an increasingly divergent distribution, which means that the municipality has not suffered resource constraints within the budgeting process, and that its financial resources are being used more effectively and efficiently. Keywords Local Governments, Municipalities, Financial Structure of Municipalities, Financial Problems of Municipalities, Burdur Municipality.