2009 yılında benin'de vergilerin azaltılması, özel yatırımlara etkileri üzerine bir değerlendirme
Reduction of the taxes in benin in 2009, an assessment of the impact on the private investments
  1. Tez No: 469894
  2. Yazar: ROSNY JUSTE GBEWEDO DJIMASSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KÖSEKAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada 2009 yılında Benin'de uygulanan sanayi ve ticari kazançlar üzerindeki vergi oranının düşürülmesinin özel yatırımlar üzerindeki etkisi analiz edilmektedir. Vergi oranının düşürülmesinin özel yatırımlar üzerindeki etkisini değerlendirmek ve vergilerin azaltılmasının amacı, özel yatırımları daha dinamik hale getirecek çözüm önerileri sunmaktadır. Bu amaca ulaşmak için, öncelikle sanayi ve ticari kârların açıklayıcı değişkenlerin vergi oranlarını içerdiği bir model oluşturuldu ve daha sonra indirimin etkisini değerlendirmek için bir simülasyon gerçekleştirildi. Çalışmamızın sonuçları, 2009 yılında Benin'de gerçekleşen sanayi ve ticaret kârı üzerindeki vergi oranının düşürülmesinin, özel yatırımların artırılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, analizimize göre şu anda Benin'de yürürlükte bulunan yatırım vergileri yatırımlar için yeterli derecede teşvik edici değildir. Vergi indiriminin özel yatırıma olan etkisinin sistematik olmadığını da bu bulguya ekleyebiliriz. Vergi indiriminin özel yatırımlar üzerinde etkili olabilmesi yaklaşık iki yıl sürmesi beklenmektedir. Bu sonuçları göz önüne alarak, yetkili makamların özel yatırımları canlandırmak için vergilendirmeyi yeniden düzenlemek için uygun hareket etmeleri gerektiği politika önerisi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact that the reduction of the tax rate on industrial and commercial profits applied in Benin in 2009, had on the private investments. This is to assess the effectiveness of the measure and to suggest solutions that can allow making private investments more dynamic, the goal of the taxes reduction. To achieve this goal, first, we built a model that incorporates the number of explanatory variables such as tax rate of Industrial and Commercial Profits, and then we perform a simulation to assess the impact of the reduction. The results of our study show that the reduction of the tax rate on Industrial and Commercial Profits occurred in 2009 helped increase private investment. In addition, our analysis notes that taxation on investment, currently in action in Benin remains an insufficient incentive. We can add to this fact that the impact of tax relief on private investment is not systematic. It will take a period of two years for the effects to be effective. Considering these results, we suggested that the authorities act appropriately to reorient taxation to revitalize private ınvestments