Kemalpaşazâde'nin Risâle-i Münîra isimli eserindeki hadislerin tahric ve değerlendirmesi
Hadith narrates and evaluation of the Risâle-i Kemal Pashazade's named Munira work
- Tez No: 469893
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Kemalpaşazâde, İbn Kemal Paşa ve İbn Kemal isimleriyle anılan Şemseddin Ahmed b. Süleyman (873-1468/940-1532) Osmanlı altın çağlarında, Fatih Sultan Mehmed (1451-1481), II. Bayezid (1481-1512), Yavuz Sultan Selim (1512-1520) ve Kanûnî Sultan Süleyman (1520-1566) dönemlerinde göreve medresede müderris olarak başlayıp en üstün vazife olan Şeyhülislamlığa ulaşmış bir zâttır. Yazdığı eserler ve yetiştirdiği talebelerle Osmanlı ilim, kültür ve medeniyetine pek çok katkıda bulunmuştur. Onun bu denli önemli bir mertebede bulunması, eserlerinin ve düşüncelerinin hadis ilmi açısından da incelenmesini gerekli hale getirmiştir. Çalışmada Kemalpaşazâde'nin Risâle-i Münîra isimli eserinde kullanmış olduğu hadislerin tahric ve değerlendirilmesi yapılmış ve bunlar neticesinde Kemalpaşazâde'nin hadis ilmindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte Kemalpaşazâde'nin yaşadığı dönemin siyasi, sosyal ve kültürel hayatından bahsettik. Birinci Bölüm'de Kemalpaşazâde'nin hayatı ve ilmî kişiliği hakkında bilgiler verdik. İkinci Bölüm'de ise eserinde kullanmış olduğu hadislerin tahric ve değerlendirmesini yaptık. Çalışmada Kemalpaşazâde'nin diğer islâmî ilimlerde göstermiş olduğu başarısını, hadis ilminde gösteremediğini, rivâyetleri nakletmekte ve kullanmakta büyük ölçüde titiz davranmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Semseddin Ahmed Ibn Süleyman (873-1468/940-1532), also known by his pen name Kemalpaşazâde, Ibn Kemal Paşa or Ibn Kemal, was in Ottoman golden ages, in Fatih Sultan Mehmed (1451-1481), Bayezid II. (1481-1512), Yavuz Sultan Selim (1512-1520) and Kanûnî Sultan Süleyman (1520-1566) periods, a person who had started as a mudarris in the madrasa to his first position and has reached to peak position as Sheikhulislam. He contributed with his works and students to the Ottoman science, culture and civilization. His important position for islamic sciences makes it necessary to examine his works and thoughts from the angle of the science of hadith. In this work, the hadiths of Risâle-i Münîra were retraced and considerated. As a result of this consideration, the position of Kemalpaşazâde was tried to be found in the hadith science. Our study consists of one introduction and two chapters. In the introduction, we mentioned of the political, social and cultural life of Kemalpaşazâdes period. In the first chapter we gave imformations about Kemalpaşazâdes life and scientific personality. In the second chapter, the hadiths of Risâle-i Münîra were retraced and considerated. In our study we reached the result that Kemalpaşazâde wasn't prospering in the science of hadith as much as the other islamic sciences and generally he wasn't delicate by narrating the hadiths, making use of the hadiths in his works.