Kuzeybatı Pisidia bölgesi (Seleukeia, Apollonia, Tymandos ve Konana) alınlıklı mezar stelleri
Northwestern Pisidian region (Seleukeia, Apollonia, Tymandos and Konana) funerary steles with pediment
- Tez No: 469911
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE HÜRMÜZLÜ KORTHOLT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kuzeybatı Pisidia Bölgesi'nin doğal sınırlarını oluşturan coğrafi etmenler; doğuda Eğirdir Gölü, kuzeyde Karakuş Dağları, güneyde Davras Dağı ve Akdağ, batıda ise Burdur Gölü ve Söğüt Dağları'nın doğu uzantısıdır. Bu doğal sınırlar içerisinde Konane, Apollonia, Tymandos ve Seleukeia Sidera Antik Kentleri yer almaktadır. Pisidia veya Pisidia'nın en azından bir bölümü uzun tarihsel süreçte Phryg ve Lydia; daha sonraları ise tüm Anadolu toprakları gibi önce Pers daha sonra ise Makedonların egemenliğinde kalmıştır. Roma; M.Ö. 25 yılında Orta Anadolu kesimlerini ve Pamphylia'yı birleştirerek Provincia Galatia'yı kurmuş ve kendisine bağlı olan bu eyaletin sınırları içerisine Pisidia'yı da katmıştır. Kuzeybatı Pisidia Bölgesi, yukarıda belirtildiği üzere farklı tarihsel ve politik süreçlere sahiptir. Bunun sonucu olarak farklı sosyal ve kültürel etmenler, bölgede etkinliğini evrilerek sürdürmeye devam etmiştir. Mezar stelleri, ölen kişiyi tanımlayan ve anısı için mezarına dikilen nesnelerdir. Mezar stellerinin üzerinde yer alan figürler, motifler ve süslemeler, bize dönemin mimari-ölü gömme gelenekleri ilişkisi ve uygulamaları hakkında bilgiler sunmaktadır. Kuzeybatı Pisidia Bölgesi Roma Dönemi'nde sıklıkla Alınlıklı Mezar Stelleri'nin kullanım gördüğü çeşitli araştırma ve çalışmalar sonucunda ele geçen örneklerden yola çıkarak anlaşılmaktadır. Mezar stellerinde alınlık kullanımı ise Arkaik Dönem'den itibaren karşımıza çıkmaktadır. Alınlıklı Mezar Steli Tipi'nin ise özellikle Hellenistik Dönem'den itibaren Anadolu'da yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu sebeple Kuzeybatı Pisidia Bölgesi'nde yer alan Konana, Apollonia, Tymandos, Seleukeia Sidera Antik Kentleri ve etki alanlarında bulunan Roma Dönemi'ne ait Alınlıklı Mezar Stelleri stilistik ve tipolojik olarak tez kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The geographical elements that constitute the Northwestern Pisidian Region are the Lake Egirdir in the east, Karakuş Mountains in the north, Davras Mountain and Akdağ Mountain in the south, and northern tip of Lake Burdur and eastern part of the Söğüt Mountains in the west. Antique cities of Conana, Apollonia, Tymandos and Seleukeia are located within these natural borders. Pisidia, or at least a part of Pisidia, were under the rule of Phryg and Lydia, and later, like the rest of Anatolia, under the rule of Persians and Macedonians respectively, in the long course of history. Rome united the lands around the Central Anatolia and Pamphylia in 25 BC and founded the Provincia Galatia, and annexed Pisidia to this province that wholly belonged to it. Northwestern Pisidian Region, as indicated above, experienced various historical and political processes. As a result, different social and cultural elements continued to survive in the region, undergoing significant evolutions. Funerary stele, which are among the implementations relating death, are objects that represent the dead person and they were erected for the memory of the dead. Figures, decorations and objects carved on the funerary stele provide us with precious data on how architechtural implemented the elements that they adopted or borrowed from death rituals. In the light of the information acquired from the samples gathered during several research studies and works conducted in the Northwestern Pisidia Region, it is understood that funerary stele with Pediment and Acroterium were the ones most frequently preferred during the Roman Period. The use of pediments on the funerary stele is traced back to Archaic Period. Funerary stele with Pediment and Acroterium, on the other hand, are known to have gained popularity in Anatolia beginning from the Hellenistic Period. Therefore, Antique cities of Conana, Apollonia, Tymandos and Seleukeia and Funerary stele with Pediment and Acroterium inherited from the Roman Period that are located within the scope of their influence will be stylistically and typologically examined in the current study based on cultural interaction and historical development.