İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı K. 328 numaralı yazmanın MESTAP kapsamında transkripsiyonlu metni ve incelemesi
IIstanbul Metropolitan Munucipality Atatürk Library the transcription and analyze of the manuscript numbered K. 328 within the scope of MESTAP
- Tez No: 469929
- Danışmanlar: PROF. ORHAN KEMAL TAVUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
“Osmanlı Edebiyatının Kırkambarı”olarak nitelendirilen“Mecmua”ların yayın ve çalışmalarının edebiyat tarih ve araştırmaları açısından olan ehemmiyeti inkâr edilemez bir gerçektir. Öyle ki müstakil eserlerde yer almamış parçalar bu hazine niteliğindeki nüshalardan çıkabilmekte, ilim ve edebiyat dünyasına kazandırılabilmektedir. Türk dili ve edebiyatı çalışmalarında hatırı sayılır bir paya sahip olan edebiyat tarihi hâlen büyük bir kısmı görülememiş bir buzdağı, menbaına ulaşılamamış bir hazine gibidir. Bu araştırma ve çalışmalarda ise başlı başına bir kaynak olarak mecmuaların hakkını da teslim etmek yerinde olacaktır. Yani mecmuaların incelenmesinin, çalışılmasının, ilim ve edebiyat âlemine kazandırılmasının bu uğurda ne kadar mühim bir iş olacağını idrak ettiğimizden böyle bir çalışma yapmaya gerek duyduk. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı MC_K. 328 nolu mecmua yazmasının Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP) kapsamında transkripsiyonlu metninin ortaya konularak incelemesinin yapıldığı bu çalışmanın gelecek çalışmalar için de faydalı olabilmesini umarız.
Özet (Çeviri)
The significance of the publications and studies of“Mecmua”, which is described as“The Kırkambar of the Ottoman Literature”in terms of literary history and researches, is an irrefutable fact. In such a way, the pieces that are not included in the independent works can be exported from the replicas of this treasure, and can be brought to the world of science and literature. The history of literature, which has a considerable share in Turkish language and literature studies, is still an iceberg, a treasure that has never been reached. In these researches and studies, it will be appropriate to hand over the rights of the media as a resource in their own right. In other words, we need to do such a study because we realized how important studying of the study of the mecmuas and the studying of the study and knowledge of literature and literature would be an important task for this purpose. Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library MC_K. 328 It is hoped that this work, in which the transcript of the mecmuas is published by MESTAP (MESTAP) , can be useful for future studies.