Ataşehir Uydukent projesi Baytur İnşaat Firması proje yönetimi
  1. Tez No: 46993
  2. Yazar: MURAT ÖZATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş bölümünde; Çalışma konusunun içeriğini belirtmek için, proje yönetimi fikrinin oluşması, gelişmesi ve günümüz koşulları içinde yapı sektörü açısından önemi vurgulandı. Emlak Bankası, Ataşehir Uydukent Projesi'nde taahhüt firma olan Baytur İnşaat Firmasının, iş hacminin büyüklüğü ve uyguladığı proje yönetimi, çalışmanın konusu açısından doğru bir örnek olduğu belirtildi. Böylece çalışma konusunun içeriği oluştu ve konunun anlatımı için uygulanacak yöntem belirtildi. 1. Bölümde; Ataşehir Uydukent Projesi hakkında genel bilgiler ve veriler açıklanarak, projenin planlama kriterleri ve kararları anlatıldı. Böylece Ataşehir Projesinin kapasitesi ve büyüklüğü irdelendi.Bu açıdan taahhüt firmaların üstlendikleri işlerin karmaşıklığı, aktivitelerinin fazlalığı ve önemi anlaşıldı. Firmaların üstlendikleri konut sayıları ve adalar belirtilerek işin çerçevesi belirlendi. 2. Bölümde; Proje yönetimi açıklandı. İlk önce genel kavramları anlatıldı. Proje yönetimi nedir, hangi konularda, nasıl uygulanır ve geçerliliği nedir. Buradan inşaatta proje yönetimine geçilerek, genel kavramlar hakkında bilgi verildi. 3. Bölümde; İnşaat yönetimini açıklamak için, Ataşehir Uydukent Projesinde taahhüt firma olarak faaliyet gösteren Baytur İnşaat Firmasının proje yönetimi incelendi, şekil ve tablolarla anlatıldı. 4. Bölümde; Proje yönetiminin değerlendirilmesi, yürütülmesi ve sonuçları, yapılan çalışma uyarınca, maddeler halinde belirtildi. VI
Özet (Çeviri)
Introduction: In order to present the scope of the study, the formation and the development of the practice of project management as well as its importance vis-a-vis the construction sector are highlighted. It is pointed out that Baytıır İnşaat Construction Company -a contractor of Ataşehir Uydu ken t Project - is a suitable sample for this study, based on its size and project management practices. Chapter 1. By presenting general information and data on Ataşehir Uydukent Project, planning criteria and decisions are discussed. The capacity and vastness of the Ataşehir Project are emphasized. Therefore, the complexity of the work, and the multiplicity of the activities and its importance are stressed. By specifying the number of housing units and zones the contractors are responsible for, the scope of the project is determined. Chapter 2. Firstly, the concept of project management, with its general outlines (definition, contents, implementation and effectiveness), secondly, project management as it applies to this project is discussed. Chapter 3. To illustrate construction management, the project management practices of Baytıır İnşaat Construction Company the contractor of Ataşehir Uydukent Project, are discussed with diagrams and tables. Chapter 4. With this study, the execution, results, and evaluation of project management are determined in an outline format. VI!