Kirişli köprülerde enlemelerin iç kuvvet dağılımına etkisi
  1. Tez No: 46992
  2. Yazar: HASAN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKERİYA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
TÜRKÇE ÖZET Kirişli karayolu köprülerinin hareketli yükler altında ana kirişlerinde oluşan eğilme momenti ve mesnet tepkileri hesabında, günümüzde sıkça kullanılan AASHTO Formülleri ve Courbon Metodu oldukça pratik gözükmektedir. Ancak, bu yöntemlerin her kirişli sistemde aynı hassasiyetle uygulanamayacağı açıktır. Ayrıca, bu formüller, tabiiye teşkilinde enleme kirişleri düzeni farklılıklarını dikkate almazlar; halbuki, enleme düzeni, hareketli yüklerin enine dağılımını oldukça etkiler. Bu çalışmada, klasik kirişli bir izostatik köprü tipi seçilerek, H30-S24 hareketli yükü altında köprü anakirişlerinin orta kesit, L/4 kesiti ve mesnet kesitinde eğilme momentleri ve mesnet tepkileri, muhtemel her türlü enleme düzeni için; (a) AASHTO formülleri ile, (b) Courbon Yöntemi ile, (c) Sonlu Elemanlar Yöntemi ile hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, muhtelif şekillerde karşılaştırılarak, -yöntemlerin farklılıkları ve hassasiyetleri, -enlemelerin sonuçlara etkileri incelenmiştir. Sonuçta, ampirik formüllerin oldukça konservatif sonuçlar verdikleri ve enleme düzeninin sonuçları yadsınamayacak ölçüde değiştirdiği görülmüştür. vra
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the highway bridge decks based on the precast and/or cast-in-situ girders completed a cast-in-situ slab, the section forces due to the trafic loads are being estimated by AASHTO distribution formulae |i. Table 3.23.1], Courbon Method, Guyon -Massonet Method, and/or any other similar procedure; their application is practicle and ease. But, it is obvious that all these methods do not give same sensitivity in every girders bridge deck. Furthermore, these methods do not consider the diaphragms configuration differences; however, the numerical calculations show that the diaphragms order in the deck affects the transversal dispersion of moving loads. In the present work, considering a classic type of izostatic elevation girder bridge deck under H30-S24 type of moving loads, the section forces of girders are numerically calculated at the mid-span, quarter of span and support sections by: (a) AASHTO Formulae, (b) Courbon Method, (c) Finite Element Analysis. The obtained are compared with each other at various forms and some investigations are made about: - the differences and accuracies of the considered methods, - and effects of diaphragms upon the provided results. The comparisons made as above show that the AASHTO and Courbon formulae give quite conservative results and, the diaphrams composition changes the results innegligibly. rx