Punishment for violent crimes: Aggression and violence in the Early Germanic Law codes
Erken Cermen kanunnamelerinde saldırganlık ve şiddet suçları
  1. Tez No: 469931
  2. Yazar: FEVZİ BURHAN AYAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVİD EWAN THORNTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, 5. ve 9. Yüzyıllar arasında yazılmış olan Cermen kanunnamelerinin içerdiği suç ve ceza temalarına odaklanmaktadır. Roma İmparatorluğu'nun yıkılışının akabinde batı Avrupa'yı istila eden ve ardından bölgede irili ve ufaklı birçok krallık kuran Cermen kabileleri, yeni yönetimleri altında bulunan tebaanın hukuki meselelerini çözmek adına birtakım yöntemlere başvurmuşlardır. Başvurulan bu yöntemlerden bir tanesi ise yazılı olmayan kanunların kâğıda dökülmesi suretiyle örfi hukukun düzenlenmesidir. Ekseriyetle Latince yazılan bu kanunnameler, gündelik yaşamın belirli bir standart içinde yürütülmesi adına aile hukuku, ceza hukuku, miras hukuku ve borçlar hukuku gibi konularda çeşitli maddeler içermektedir. Bu maddelerin bir kısmı Roma hukukundan ödünç alınmış olsa da önemli bir bölümü Cermen törelerine ve sözlü hukukuna dair kayda değer veriler sunmaktadır. Şiddet, cinayet, cismani zarar, fuzuli işgal ve gasp gibi cürümlerin yaptırımları Roma hukukundan etkiler taşımamakta olup, bu suçlar Cermenlerin kendine ait töreleri uyarınca cezalandırılmaktadır. Bu tezde, adı geçen kanunnamelerin sekiz tanesi örnek olarak alınmakta ve ağır suçlar teması altında detaylı bir biçimde incelenmektedir. Aynı zamanda, kanunnamelerin Latince orijinallerinden faydalanılmakta ve diğer birincil kaynakların rehberliğine başvurulmaktadır. Çalışmanın temel gayesi, erken Cermen krallıklarında şiddet suçlarının ne gibi yöntemlerle cezalandırıldığını karşılaştırmalı olarak sunmak ve bu cezalardan edinilen çıkarımlar ışığında Cermen toplumlarının yapısal özelliğine ışık tutmaktır. Etnisite, cinsiyet ve sınıf farklılıklarının Cermen toplumlarındaki yeri ve karakteristik özellikleri, suç ve ceza ekseninden yola çıkarak araştırılmakta ve yasalar arasındaki temel farkların ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Germanic law codes, which are also known as leges barbarorum, date to between the 5th and 9th centuries. The leges were highly influenced by external legislative regulations and can be basically defined as a combination of Roman law, Germanic tribal laws and canon law. This thesis attempts to examine punishment for aggression and violent crimes in the early Germanic law codes. Violent crimes against another person such as murder, homicide, bodily harm, injury, abduction and rape in the leges barbarorum are analysed in a historical context and punishments for such felonies are investigated in a detailed manner. Specifically, certain issues became apparent due to various social, ethnic and sexual backgrounds of the barbarian people who were subjected to the leges barbarorum. Such matters are discussed in detail by going through each and every article that deals with the punishments for violent crimes. The other purpose of the thesis is to perceive the transformation and adaptation of the Germanic peoples to the new legal systems and to conceive the legal transition process of these newly established political entities using violent crimes base. Main discourse of the research project consists of different kind of studies and investigations as it comes into existence under the distinctive topics. In other words, primary goal of the project is not only to understand the compensation for aggression and violence in the barbarian leges, but also to analyse the differences between the leges barbarorum of the early Germanic societies in the cases of violent crimes and punishment.