Essays on macroeconomics
Makroekonomi üzerine makaleler
- Tez No: 469932
- Danışmanlar: PROF. DR. REFET SOYKAN GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, parasal iktisat odağında, makroiktisat üzerine dört makaleden oluşup rasyonel olmayabilecek beklentileri, uygulamalı ve teorik olarak çalışmaktadır. İlk makale, enflasyon beklentilerinin oluşturulmasında enflasyon deneyiminin rolünü incelemektedir. Makale, farklı tahmincilerin enflasyon beklentilerinin ne ölçüde ikamet ettikleri bölgede gerçekleşen enflasyondan etkilendiğini araştırmaktadır. İkinci makale, belirsizliğin Yeni Keynesyen modellerde amplifikasyon mekanizmasını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Çalışmada belirsizlik kavramı robust (sağlam) kontrol teorisi ile ele alınmıştır. Üçüncü makalede, ekonomide para politikası aktarımının zayıflayacağı bir rejim değişikliği olasılığı olduğunda optimal para politikasını nasıl belirlendiği araştırılmaktadır. Dördüncü makalede, Türkiye'de para politikası aktarımı ölçülmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of four essays on macroeconomics with a special focus on monetary economics, and shows the rationale behind non-optimality of expectation formation both empirically and theoretically. The first essay is empirical, and studies the role of inflation experience in the formation of inflation expectations in the euro area by investigating whether and to what extent inflation expectations of different forecasters are affected by the inflation they observe in the area they are residing in. The second essay analyzes whether and how model uncertainty affects the amplification mechanism of the New Keynesian models. The third essay analyzes how the optimal behavior of a central bank changes if the central bank has a concern for robustness regarding model uncertainty when there is a possibility of a regime switch in the economy in which the transmission mechanism of monetary policy weakens.